Miliony kont do przeglądu

opublikowano: 21-01-2018, 22:00

4 mln rachunków w bankach i SKOK-ach będą codziennie lustrowane pod kątem oszustw podatkowych. Sektor zapłaci za wskaźniki ryzyka.

Wkrótce ruszy wielka i permanentna (24-godziny na dobę) akcja kontrolowania kont bankowych przedsiębiorców przez izbę rozliczeniową i Ministerstwo Finansów (MF). 

WALKA Z OSZUSTAMI:Konta bankowe podejrzewanych o oszustwa podatkowe będą blokowane nawet na trzy miesiące.
Zobacz więcej

WALKA Z OSZUSTAMI:Konta bankowe podejrzewanych o oszustwa podatkowe będą blokowane nawet na trzy miesiące.

Zostanie ona uruchomiona na podstawie obowiązującej od 13 stycznia 2018 r. ustawy o STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej). Codzienne monitorowaniefirmowych kont bankowych (i w SKOK-ach) ma służyć wyłapywaniu rachunków podejrzewanych o to, że mogą być wykorzystywane do wyłudzeń skarbowych. Takie konta będą automatycznie blokowane na 72 godziny (z możliwością przedłużenia blokady do trzech miesięcy). Pierwszym sitem będzie izba rozliczeniowa, w której za pomocą specjalnych algorytmów opracowywane będą tzw. wskaźniki ryzyka (przekazywane bankom, SKOK-om i szefowi Krajowej Administracji Skarbowej).

„Za ustalanie wskaźnika ryzyka banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowebędą ponosiły na rzecz izby rozliczeniowej roczną opłatę w wysokości 0,82 zł za jeden rachunek. Opłata danego banku lub SKOK będzie więc uzależniona od liczby prowadzonych przez ten bank lub SKOK rachunków” — czytamy w rozporządzeniu ministra finansów.

Opłaty mają być uiszczane z góry — do końca stycznia. Na podstawie danych z Narodowego Banku Polskiego resort finansów oszacował, że permanentnie pod lupą izby rozliczeniowej będzie ok. 4 mln rachunków firm. Ostateczna liczba ma być znana najpóźniej za dwa miesiące, kiedy spłyną konkretne informacje od wszystkich uczestników systemu. MF obliczyło, że rocznie izba rozliczeniowa uzyska za opracowywanie wskaźników ryzyka 3,2 mln zł. 82 grosze za całoroczną lustrację konta nie wydaje się ceną wygórowaną. Związek Banków Polskich (ZBP) podkreśla jednak, że to kolejne koszty nakładane na sektor.

— Każda dodatkowa opłata zwiększa koszty ponoszone przez system bankowy. Nawet jeżeli pojedyncza kwota jest niska, to suma sumarum koszty robią się pokaźne. Ponad 3 mln zł nie jest małą kwotą dla sektora bankowego, który już ponosi wielkie koszty i będzie ponosił kolejne — chociażby przystosowania systemów teleinformatycznych na potrzeby STIR czy związane z wdrażaniem split paymentu — mówi Przemysław Barbrich, dyrektor w ZBP.

47 mld zł Tyle ma zaoszczędzić budżet państwa w ciągu 10 lat dzięki systemowi STIR, kontrolującemu konta bankowe firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu