Miliony na innowacje dla maluchów

opublikowano: 16-05-2018, 22:00

Firmy, które zdobywają granty na nowatorskie produkty, lokują inwestycje głównie poza stolicami województw.

Jednym z priorytetów rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest wyrównywanie szans rozwojowych w tych regionach Polski, w których występują największe problemy społeczno-gospodarcze. Przeznaczona na ten rok pula dotacji dla firm MŚP inwestujących w średnich miastach (powyżej 20 tys. mieszkańców i w stolicach powiatów), a także w sąsiadujących z nimi gminach wynosi aż 600 mln zł. Z tej kwoty 100 mln zł pochodzi z programu Polska Wschodnia (POPW), a 500 mln zł — z programu Inteligentny Rozwój (POIR).

— Wiosną ubiegłego roku ogłosiliśmy pakiet dla średnich miast, w którym zapowiedzieliśmy wiele działań. Miały one dać impuls do rozwoju przedsiębiorstw. Realizacja pakietu przebiega zgodnie z planem — mówi Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Zwraca uwagę na odpływ młodych i przedsiębiorczych ludzi ze średnich miast. Powód? Regiony te charakteryzują się niskim poziomem inwestycji prywatnych i publicznych, a także wysokim bezrobociem. Wspomniany pakiet obejmuje 255 polskich miejscowości. Firmy MŚP mające w nich siedziby mogą liczyć na wsparcie z POPW, POIR, a także programów Infrastruktura i Środowisko oraz Wiedza Edukacja Rozwój.

— Innowacje nie są domeną jedynie dużych firm z największych aglomeracji. Blisko 95 proc. przedsiębiorców, którzy do tej pory zdobyli granty na innowacje produktowe, lokuje inwestycje poza stolicami województw — w miastach średnich i mniejszych ośrodkach. To bardzo aktywna grupa beneficjentów, która podpisała umowy o dofinansowanie na łączną kwotę 377 mln zł — zaznacza Adam Hamryszczak.

Pod koniec maja firmy MŚP ze Wschodu, które chcą wdrażać własne lub kupione wyniki prac B+R, otrzymają solidne wsparcie. Granty oferuje im działanie 1.3.1 POPW. Budżet naboru wynosi 150 mln zł, z czego pula 100 mln zł jest przeznaczone dla spółek, które lokują inwestycje w miastach średniej wielkości w makroregionie Polska Wschodnia.

Dotychczas Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przeprowadziła trzy konkursy z poddziałania 1.3.1. Dotacje otrzymały m.in. firmy z branż meblarskiej, lotniczej, IT, recyklingu i spożywczej. O wsparcie może ubiegać się spółka MŚP, która wchodzi w skład grupy co najmniej pięciu przedsiębiorstw współpracujących ze sobą w pokrewnych sektorach — w ramach tzw. ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego. Musi ono obejmować zasięgiem minimum dwa województwa, w tym przynajmniej jedno z Polski Wschodniej.

PARP drugi raz przeznaczyła specjalną pulę unijnych pieniędzy dla firm MŚP ze średnich miast na wprowadzanie wyników prac B+R. Dzięki dotacjom w lokalnych firmach mają powstać przełomowe produkty i usługi. Budżet poddziałania 3.2.1 POIR („Badania na rynek”) to 500 mln zł. Wnioski można składać do 5 grudnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy