Miliony na współpracę firm

SACH
opublikowano: 27-06-2012, 00:00

Współpracujące firmy z jednej branży mają duże szanse na dotacje — zarówno w naborach krajowych, jak i regionalnych.

Największą popularnością wśród klastrów i kooperujących ze sobą przedsiębiorców cieszy się ogólnokrajowy konkurs w ramach działania 5.1 „Wspieranie rozwoju powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Pierwszy tegoroczny nabór skończył się w styczniu, a następny ruszy 10 września i będzie trwał do końca roku. Wstępna pula do podziału dla firm to 150 mln zł, jednak może ona jeszcze ulec zmianie — wszystko będzie zależało od kwoty zakontraktowanej w poprzednim naborze. Konkursowe zmagania ponownie zorganizuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

— Co ważne, w tym roku wymagania wobec klastrów są mniejsze niż w poprzednich naborach. Liczba wymaganych członków kooperacji wynosi sześć, a nie dziesięć, natomiast koordynator klastra nie musi już wykazywać rocznego doświadczenia. Chcemy iść na rękę kooperacjom młodym, uczącym się, które dopiero wchodzą na rynek — mówi Piotr Kryjom, kierownik sekcji projektów kooperacyjnych departamentu wsparcia instytucji otoczenia biznesu PARP.

Oprócz naboru na poziomie krajowym przedsiębiorcy mogą też startować w konkursach z regionalnych programów operacyjnych (RPO). Zwykle są one przeznaczone tylko dla firm prowadzących działalność w określonym województwie. W ostatnich dniach czerwca wystartuje konkurs w woj. lubelskim. W ramach działania 1.6 RPO do podziału będzie 20 mln zł. Z kolei w lipcu ruszy nabór „Rozwój i podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw. Schemat B” w ramach 2.1 RPO w Małopolsce. Na klastry czeka 2,3 mln zł. Wiele regionów aktualizuje harmonogramy w ciągu roku, dlatego warto śledzić zmiany zamieszczane na stronach instytucji zarządzających RPO.

150 mln zł Tyle pieniędzy dla klastrów do podziału jeszcze w tym roku przygotowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SACH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu