Miller: Konkurencja kluczowa dla finansowania służby zdrowia

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 18-11-2005, 10:45

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Miller zgadza się z wizją naprawy służby zdrowia ministra Zbigniewa Religi. Miller stwierdził w "Sygnałach Dnia", że docelowo - tak jak proponuje Religa - w kraju powinno działać kilka ogólnopolskich funduszy. Jak podkreślił prezes NFZ - funduszy konkurujących ze sobą.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Miller zgadza się z wizją naprawy służby zdrowia ministra Zbigniewa Religi. Miller stwierdził w "Sygnałach Dnia", że docelowo - tak jak proponuje Religa - w kraju powinno działać kilka ogólnopolskich funduszy. Jak podkreślił prezes NFZ - funduszy konkurujących ze sobą.

Zdaniem Jerzego Millera, konkurencja jest tu kluczowa. Szef NFZ przypomniał, że w obecnej sytuacji - gdy fundusz jest monopolistą - niesłychanie trudno na przykład orzec, czy pracuje dobrze, bo nie ma z czym go porównać. Jerzy Miller zapowiedział też, że Fundusz będzie ściśle współpracował z Ministerstwem Zdrowia przy wprowadzaniu nowych pomysłów i przy wyliczaniu towarzyszących im kosztów.

Odnosząc się do sytuacji finansowej NFZ, Miller powiedział, że w tym roku służba zdrowia dostanie 10 procent więcej pieniędzy niż w zeszłym, co - jak zaznaczył - trzeba docenić, bo wzrost gospodarczy jest niższy niż 10 procent.

Jerzy Miller postuluje też zmiany w sposobie naliczania składek, jakie płaci budżet państwa za na przykład rolników czy bezrobotnych. Szef NFZ wyjasnił, że podstawą do naliczania składki za rolników są ceny żyta. Tylko z powodu ich spadku, NFZ w przyszłym roku dostanie od budżetu 600 milionów złotych mniej z tytułu składdek za rolników - podkreślił Miller.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Miller: Konkurencja kluczowa dla finansowania służby zdrowia