Mimo spadku złoty utrzyma mocny kurs

Mariusz Potaczała
opublikowano: 11-12-2006, 00:00

Notowania złotego kolejny tydzień utrzymują się na wysokim poziomie. Dopiero piątek przyniósł nieznaczną deprecjację naszej waluty. Kurs dolara wrócił w okolice 2,89 zł, wobec 2,8550 odnotowanego podczas poniedziałkowej sesji. Notowania euro poruszały się w wąskim przedziale 3,7950- -3,8350 zł.

Nieznaczny spadek złotego to skutek chwilowego wzrostu kursu dolara amerykańskiego podczas piątkowej sesji. Polska waluta straciła na wartości także z powodów politycznych. Widać sygnały, że koalicja rządowa może się rozpaść. Pojawiły się nawet pogłoski o rezygnacji Zyty Gilowskiej ze stanowiska wicepremiera i ministra finansów. Zostały one szybko zdementowane. Nie oznacza to jednak, że w grudniu nie dojdzie do zmian w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Premier już od kilku dni zapowiada dokładną analizę działań poszczególnych ministrów i konieczność rekonstrukcji rządu.

W ostatnich dniach pojawił się także raport Komisji Europejskiej o przygotowaniu naszego kraju do wejścia do strefy euro. Mimo niskiego poziomu stóp procentowych i niskiej inflacji Polska nie spełnia pozostałych trzech kryteriów z Maastricht. Komisja Europejska wskazuje tu głównie na relację deficytu sektora finansów w stosunku do PKB, która utrzymuje się powyżej 3,0 proc. oraz na stabilność kursu walutowego. Wicepremier Zyta Gilowska już w listopadzie zapowiedziała obniżenie w 2009 r. deficytu sektora finansów publicznych w relacji do PKB poniżej 3,0 proc.

W tym tygodniu poznamy dane o inflacji w listopadzie. Rynek oczekuje, że roczny wskaźnik inflacji konsumenckiej (CPI) wyniesie 1,5 proc., wobec 1,2 proc. w październiku. Dane o inflacji są ważne z punktu widzenia przewidywań rynku co do decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o zmianie stóp procentowych. Obecnie rynek spodziewa się pierwszej podwyżki stóp w pierwszym kwartale przyszłego roku. Dane o CPI cały czas pokazują niską presję inflacyjną pomimo wyraźnego wzrostu PKB. Przypomnijmy, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego wzrost gospodarczy w trzecim kwartale wyniósł 5,8 proc.

W najbliższych dniach złoty w dalszym ciągu pozostanie pod wpływem notowań EUR/USD oraz wiadomości ze świata polityki. Naszym zdaniem poziomy EUR/PLN w okolicy 3,8450 należy wykorzystywać do zabezpieczenia wpływów we wspólnej walucie. Górnym poziomem rekomendowanym do zabezpieczenia wpływów dolarowych jest 2,90 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane