Mimo wszystko nasze Gazele biegną naprzód

WK
opublikowano: 12-02-2009, 00:00

Przedstawiciele prawie 140 najbardziej dynamicznych firm Pomorza Zachodniego spotkali się wczoraj w Szczecinie. Nie poddają się kryzysowym nastrojom.

Czołówka firm Zachodniego Pomorza nie boi się spowolnienia gospodarki

Przedstawiciele prawie 140 najbardziej dynamicznych firm Pomorza Zachodniego spotkali się wczoraj w Szczecinie. Nie poddają się kryzysowym nastrojom.

Druga z cyklu dwunastu regionalnych gal Gazel Biznesu tym razem odbyła się w Szczecinie. Impreza była jednocześnie świętem najbardziej dynamicznych firm województwa zachodniopomorskiego i okazją do rozważań i dyskusji na temat aktualnej, niełatwej sytuacji gospodarczej.

Kryzys — niekryzys

Choć niektórzy goście wczorajszej gali zaczynają dostrzegać pierwsze oznaki spowolnienia gospodarczego, to jednak zachodniopomorscy przedsiębiorcy nie popadają w minorowy nastrój. Podczas dyskusji poprzedzającej wręczenie pamiątkowych certyfikatów Gazel Biznesu niektórzy przyznawali, że przybywa zatorów płatniczych. Ich wielkość szacują nawet na 15 proc. wartości swoich obrotów.

Z drugiej strony jednak — Filip Kaczmarek, zastępca dyrektora departamentu produktów zarządzania środkami finansowymi w ING, przytoczył dane o wartości przelewów realizowanych w euro. Wskazują one, że w styczniu nie można było mówić o spowolnieniu obrotu gospodarczego. Przeciwnie — w stosunku do grudnia 2008 r. wyraźnie wzrósł.

Recepty najlepszych

Zawirowania w gospodarce nie odbierają pewności siebie zwycięzcom regionalnego rankingu, choć każdy z nich ma inny sposób na przetrwanie i rozwój w trudnych czasach. Krzysztof Suchorz, prezes zwycięskiej na Pomorzu Zachodnim firmy Yeoman, liczy na rozwój budownictwa drogowego. To uzasadnione, jeśli wziąć pod uwagę, że jego firma specjalizuje się w dostawach kruszyw, wykorzystywanych przy budowie dróg, mostów i wiaduktów, m.in. na autostradzie A1.

— W utrzymaniu stabilnej pozycji na rynku pomaga nam to, że Yeoman w 100 proc. należy do szwajcarskiej spółki Holcim — trzeciej co do wielkości w branży na świecie. Dla nas jest ona pewnym zapleczem finansowym, dzięki któremu jesteśmy teraz niezależni od zewnętrznych źródeł finansowania — informuje Krzysztof Suchorz.

Dla kierowanej przez Krzysztofa Grzegorczyka firmy Excel Systemy Nawigacyjne sposobem na trudne czasy i na napór konkurencji ma być rozszerzenie oferty. Excel jest dystrybutorem urządzeń do nawigacji satelitarnej GPS.

— Konkurencja jest silna i nawet operatorzy komórkowi oferujący nawigację GPS w telefonach mogą nam urwać kilka procent rynku. Ale już za klika dni zaoferujemy nową usługę lokalizacyjną, z której mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i policja czy służby ratownicze. Poza tym wierzę, że spadek cen urządzeń nawigacyjnych pozwoli nam zwiększyć ich sprzedaż, choć przyznaję, że dzisiejszy kurs złotego jest dla nas, jako importera, mało korzystny — podkreśla Krzysztof Grzegorczyk.

Trzecia na Pomorzu Zachodnim Gazela Biznesu — spółka PBI Kornas, która specjalizuje się w działalności deweloperskiej — również stawia na rozszerzenie działalności. Obok budownictwa mieszkaniowego zajmuje się realizacją obiektów handlowych.

— Co prawda, na lokalnym rynku nie odczuwamy jeszcze kryzysu w mieszkaniówce, ale gdyby rzeczywiście się pojawił, to mamy w rezerwie działalność polegającą na budowie dużych marketów — od wyszukania terenu aż do oddania inwestorowi kluczy do gotowego obiektu — mówi Marzena Malina, asystentka prezesa Bogdana Kornasa, która reprezentowała go na gali.

Plany zachodniopomorskich Gazel wskazują, że przedsiębiorcy z tego regionu nie wpadają w panikę wobec wizji spowolnienia gospodarczego. I za rok lista rankingowa, którą specjalnie dla "Pulsu Biznesu" opracowuje znana wywiadownia gospodarcza Coface Poland, nie powinna być krótsza, a może się nawet wydłużyć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu