Minimalna płaca podniesie składki, dodatki, odprawy…

IWA
opublikowano: 14-06-2012, 00:00

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej wzrosną najniższe składki ZUS od przedsiębiorców i niektóre świadczenia pracownicze.

Rząd opowiedział się za podniesieniem w przyszłym roku minimalnego wynagrodzenia za pracę z obecnych 1500 zł do 1600 zł. Co prawda wymaga to jeszcze negocjacji z Komisją Trójstronną, ale rząd nie ma już prawa proponować niższej kwoty. W konsekwencji wiadomo już także, o ile co najmniej wzrosną w 2013 r. zobowiązania pracodawców wobec pracowników, a także przedsiębiorców, zależne od płacy minimalnej. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą w okresie pierwszych 24 miesięcy jej wykonywania płacić składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy określonej w wysokości preferencyjnej, stanowiącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. W tym roku jest to 450 zł, w przyszłym — 480 zł (licząc od 1600 zł).

Od minimalnej płacy nie mogą być niższe wypłacane pracownikom wynagrodzenia za przestój w pracy (nie z jego winy), odszkodowania za dyskryminację oraz za mobbing, który spowodował rozwiązanie umowy o pracę z pracodawcą. Również zasiłek chorobowy jest obliczany od podstawy odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Ponadto część wynagrodzenia w takiej kwocie — po odliczeniu składek ZUS i zaliczek na podatek dochodowy— jest wolna od zasądzonych potrąceń. Natomiast dodatek za każdą godzinę pracy w porze nocnej jest ustalany w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przykładowo, jeżeli w miesiącu pracownik ma przepracować 168 godzin, to w 2012 r. stawka godzinowa wynosi 8,93 zł, a dodatek nocny 1,79 zł. W takim samym przypadku w 2013 r. stawka wzrośnie do 9,52 zł, a dodatek nocny do 1,90 zł.

Wysokość minimalnej płacy wpływa także na odprawy pieniężne wypłacane w przypadku zwolnień grupowych. Odprawa nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę. W tym roku ta granica sięga 22500 zł, w 2013 r. wzrośnie do 24 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu