Minimalne stawki uderzą w młodych

opublikowano: 07-07-2016, 22:00

Pracownik będzie droższy — także na zleceniu. Umowy cywilnoprawne mają jednak inne zalety.

Młodzi stażem pracownicy stracą na zmianie przepisów o minimalnej płacy — prognozują Pracodawcy RP. Uchwalona przez Sejm nowelizacja znosi możliwość wypłacania 80 proc. ustawowego minimum osobom pracującym rok lub krócej. — Koszty związane z zatrudnieniem młodego pracownika wzrosną miesięcznie o 627 zł — mówi Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP. Jak podaje, ok. jednej trzeciej absolwentów szkół wyższych w pierwszym roku pracy zarabia mniej, niż wynosi płaca minimalna. Według Pracodawców RP, szanse takich osób na zatrudnienie zmaleją też z uwagi na wprowadzenie tą samą nowelizacją godzinowej stawki za pracę na podstawie umów- -zleceń oraz samozatrudnionych, która ma być waloryzowana odpowiednio do wzrostu minimalnego wynagrodzenia. W ustawie ustalono ją na 12 zł. — Jeżeli rząd, zgodnie z zapowiedziami, podniesie płacę minimalną do 2000 zł brutto w 2017 r. z obecnych 1850 zł, to godzinowa stawka wyniesie 13 zł brutto — wyjaśnia Łukasz Kozłowski. Przedsiębiorcy podkreślają, że płaca minimalna dla zleceniobiorców będzie wyższaniż na umowach o pracę. Przy standardowym pełnoetatowym wymiarze czasu pracy w 2017 r. średnio wyniesie ona 2166,67 zł brutto (w różnych miesiącach będzie się wahać od 1976 zł do 2392 zł).

— Wyższa płaca minimalna za zlecenia ma być bodźcem do zastępowania ich umowami o pracę, nie nastąpi to jednak na dużą skalę. Umowy cywilnoprawne są atrakcyjne nie tylko ze względów finansowych, lecz także z powodu prostej konstrukcji prawnej i mniejszej liczby obowiązków biurokratycznych — ocenia ekspert Pracodawców RP. Zdaniem przedsiębiorców, zmiany doprowadzą do wykluczenia części młodych osób z rynku pracy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Minimalne stawki uderzą w młodych