Minimalne wynagrodzenie po nowemu

opublikowano: 16-12-2018, 22:00

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy zmieniającej zasady wyliczania wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Zobacz więcej

fot. Grzegorz Kawecki/Puls Biznesu

Nowe przepisy zakładają rozszerzenie katalogu składników, które nie są uwzględnianie przy obliczaniu wysokości minimalnej pensji. Obecnie przy jej ustalaniu nie wlicza się dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej czy odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 r. nie jest też uwzględniana dodatkowa należność za pracę w nocy. Resort proponuje, aby dodatek za staż pracy nie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia. Na potrzebę takiej zmiany wskazywali m.in. przedstawiciele związków zawodowych. Parlamentarzyści w interpelacjach poselskich zwracali uwagę, że pracownicy z długą wysługą lat dostają niższe stawki zasadniczej pensji (niż np. zaczynający pracę absolwenci lub osoby z niewielkim doświadczeniem), bo obecnie dodatek stażowy jest wliczany do najniższej ustawowej płacy. Nowe prawo ma wejść w życie w 2020 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu