Czytasz dzięki

Minimalne wzrosty na rynku akcji

  • PAP
opublikowano: 07-10-2019, 18:09

W poniedziałek na warszawskim parkiecie większość głównych indeksów notowało minimalne zwyżki. W gronie blue chipów najsilniej poszły w górę PGE, KGHM i Orange.

WIG20 zyskał 0,03 proc. do 2.121,87 pkt., WIG zwyżkował 0,01 proc. do 55.987,34 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,06 proc. do 3.595,96 pkt., a sWIG80 spadł 0,01 proc. do 11.404,84 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 447 mln zł, z czego 381 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

WIG20 po otwarciu nieco powyżej piątkowego zamknięcia wszedł w fazę spadków, która od ok. godz. 10.00 przerodziła się w trend boczny, trwający niemal do końca sesji. Tuż przed jej zakończeniem indeks, naśladując zachowanie rynków bazowych (m.in. S&P500), zwyżkował i zamknął się w okolicach piątkowego poziomu.

Na rynkach wschodzących europejskiej części EMEA dominowały spadki – dotyczyły one parkietów: tureckiego, czeskiego i węgierskiego, jedynie akcje rosyjskie zyskały 0,7 proc.

DAX zyskał 0,68 proc., a S&P500 zniżkował 0,06 proc. o godz. 17.20.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe wzrosty, były: PGE – o 4,6 proc., KGHM – o 2,8 proc. i Orange – o 1,8 proc.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe spadki, były: Alior Bank – o 3,9 proc., JSW – o 2,8 proc. i Dino Polska – o 1,7 proc. Zniżkował także kurs PKN Orlen – o 1,1 proc.

Kurs Alior Banku ustanowił historyczne minimum – od początku roku cena akcji spółki zniżkowała o ok. 35 proc.

W trakcie poniedziałkowych notowań na rynek napłynęła informacja podana przez prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka podczas Kongresu 590 w Jasionce, że w ciągu 3 lat spółka dokona rebrandingu wszystkich stacji w Czechach, na Słowacji i w Niemczech – efektem będzie wprowadzenie na nich jednej marki Orlen.

Ze spółek szerokiego rynku pozytywnie wyróżniły się akcje Solaru - wzrost o 40,0 proc. (TKO), Polnordu – o 23,5 proc., Polwaksu – o 10,4 proc. i Ursusa – o 9,9 proc.

Kurs Solaru był najwyżej od kwietnia 2018 roku – od początku października cena odzieżowej spółki wzrosła o ok. 130 proc.

W piątek po sesji Ursus poinformował, że zwołał na 4 listopada walne zgromadzenie akcjonariuszy, które zdecyduje o dezinwestycji dwóch zakładów produkcyjnych – przedmiotem uchwał ma być zgoda na sprzedaż za minimum 5,8 mln zł zakładu w Opalenicy i za minimum 20 mln zł zakładu w Dobrym Mieście.

Ze spółek szerokiego rynku negatywnie wyróżniły się akcje Toyi – spadek o 6,7 proc. i Vigo System – o 4,8 proc. Spadł również kurs Ambry – o 4,2 proc. i Millennium Banku – o 1,6 proc.

Cena Toyi zanotowała najniższy poziom od października 2013.

W trakcie notowań na rynek napłynęła informacja z wywiadu wiceprezesa Ambry Piotra Kaźmierczaka, udzielonego PAP Biznes, że spółka w roku obrotowym 2019/2020 planuje utrzymać marżę brutto na sprzedaży oraz rentowność EBIT i EBITDA na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego.

W ciągu poniedziałkowej sesji agencja Bloomberg podała, że analityk DM mBanku obniżył rekomendację dla akcji Millennium Banku z „kupuj” do „redukuj”, obniżając cenę docelową do 5,18 zł. 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane