Minimum wysiłku poprawia pamięć

opublikowano: 26-09-2018, 22:00

Nie trzeba wiele, żeby poprawić funkcjonowanie własnego mózgu — wynika z nowych badań, opublikowanych przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornii w USA oraz Uniwersytetu Tsukuba w Japonii i opisanych przez portal „Medical News Today”.

Nie od dzisiaj ludzkość szuka ucieczki przed starością. Wraz z wiekiem zdolności poznawcze naszego mózgu — w tym pamięć, zdolność uczenia się czy skupienia uwagi — pogarszają się. Z dotychczasowych badań wynika, że intensywne i regularne ćwiczenia mogą spowolnić ten proces. W nowym badaniu do problemu naukowcy podeszli inaczej — chcieli sprawdzić, jak przy minimum wysiłku pozytywnie stymulować mózg. Okazuje się, że jest to możliwe.

Wystarczy 10 minut lekkich ćwiczeń fizycznych dziennie. W badaniu wzięło udział 36 osób, które codziennie wykonywały krótkie, nieobciążające ćwiczenia, np. przysiady. Potem naukowcy badali aktywność ich mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego. Uczestnicy badania wykonywali też testy, które miały pokazać, jak działa ich pamięć. — Nawet 10-minutowe serie ćwiczeń dawały rezultaty niemal od razu — mówi Michael Yassa, lider projektu badawczego, dodając, że warto zachęcać ludzi do tego, aby w ciągu dnia zażyli trochę ruchu, choćby podczas krótkich spacerów. Jego zdaniem, może mieć to znaczące efekty dla poprawy pamięci i innych zdolności poznawczych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy