Minister bierze infrastrukturę pod parasol

Nowe przepisy umocnią kontrolę rządu m.in. nad firmami dystrybuującymi energię. Mają zatrudnić pełnomocników, raportujących do ministra.

Resort energii przygotował projekt nowelizacji ustawy o szczególnych uprawnieniach ministra energii. Chce w ten sposób „wzmocnić system ochrony infrastruktury krytycznej”, napisał resort w uzasadnieniu.

Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej
Zobacz więcej

Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej [FOT. ARC]

Ministerstwo Energii proponuje m.in. utworzenie stanowiska pełnomocnika ds. infrastruktury krytycznej, który miałby być zatrudniony w każdej firmie zarządzającej taką infrastrukturą. Pełnomocnik ma być ekspertem z prawdziwego zdarzenia, dysponującym kompetencjami, a nie jedynie „skrzynką kontaktową”, jak ujęto w uzasadnieniu.

Pełnomocników będzie zaś więcej niż można się spodziewać. Do firm takich jak PSE czy Gaz-System (zarządzają siecią elektroenergetyczną i gazową), objętych już ustawą o infrastrukturze krytycznej, dołączą bowiem przedsiębiorstwa dystrybucyjne, dotychczas ustawą nieobjęte. Chodzi m.in. o spółki dystrybucyjne należące do wielkich grup energetycznych, PGE, Tauronu, Enei czy Energi.

Pełnomocnicy będą raportować m.in. do pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, którym jest dziś Piotr Naimski. Nowe przepisy oznaczają umocnienie jego pozycji.

— Ważna zmiana dotyczy też uprawnień ministra w zakresie nieważności uchwał i czynności prawnych kontrolowanych spółek — zauważa Jan Sakławski, radca prawny kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy. Dziś uchwała, lub czynność prawna podjęta przez operatorów infrastruktury krytycznej, jest nieważna tylko wtedy, gdy minister prawomocnie się jej sprzeciwi. Na ten sprzeciw ma tylko 14 dni od powiadomienia o uchwale (lub czynności) lub 30 dni od jej podjęcia. Jeśli nikt go nie powiadomi, a termin 30-dniowy upłynie, to nie może już zgłosić sprzeciwu. Teraz resort proponuje wprowadzenie sztywnej reguły nieważności, jeśli minister nie zostanie powiadomiony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu