Czytasz dzięki

Minister Emilewicz już nie słodzi biznesowi

opublikowano: 25-03-2020, 20:07

Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, niedawno zapewniała, że tzw. podatek cukrowy zostanie znacznie opóźniony. Jednak zapomniała o tamtych deklaracjach.

„Niektóre zmiany w prawie podatkowym zostaną odsunięte w czasie. Uzgodniliśmy z Ministerstwem Zdrowia, że podatek cukrowy wejdzie w życie na koniec roku” - mówiła 12 marca 2020 r. w wywiadzie dla „PB” minister Jadwiga Emilewicz (CZYTAJ>>Więcej pieniędzy, mniej przepisów). Podkreśliła wtedy, że opóźnienie tego podatku ma na celu ograniczenie obciążeń przedsiębiorców w czasie zmagań z epidemią koronawirusa.

W środę 25 marca, czyli dwa tygodnie później, pani minister zdaje się zapomniała o tamtych swoich zapewnieniach korzystnych dla przedsiębiorców.

Podczas środowej telekonferencji z przedstawicielami branży spożywczej (w temacie tzw. tarczy antykryzysowej) minister Emilewicz stwierdziła, że nic się nie zmieniło w zakresie daty wejścia w życie tzw. podatku cukrowego i zacznie on obowiązywać zgodnie z planem czyli od 1 lipca 2020 r. Przedstawicielom branży zasugerowała negocjacje z ...Ministerstwem Zdrowia.

Rządową ustawę o tzw. podatku od cukru Sejm uchwalił 14 lutego 2020 r. Senat ustawę odrzucił w całości 13 marca (większością głosów opozycji). Wróciła ona do Sejmu i aktualnie oczekuje na stanowisko posłów wobec decyzji senatorów.

Danina od napojów słodzonych ma być podzielona na dwie części: stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina  lub tauryna). Natomiast część zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gr/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju. 

Rząd uważa, że taki podatek jest konieczny dla zniechęcenia obywateli do kupowania niezdrowych napojów słodzonych.

Natomiast przedstawiciele branży rwą włosy z głów i alarmują, że ten podatek doprowadzi tylko do znacznego wzrostu cen napojów  i bankructwa rodzimych producentów napojów.
 
 

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane