Czytasz dzięki

Nowe szczegóły tarczy

opublikowano: 26-03-2020, 10:13

Pakiet antykryzysowych przepisów trafił wczoraj rano do Sejmu, po tym jak w środę zatwierdził je rząd. Przed południem Ministerstwo Rozwoju zorganizowało wideokonferencję z dziennikarzami, którą poprowadziła Jadwiga Emilewicz, szefowa resortu. Udział wzięli w niej też Gertruda Uścińska, prezes ZUS i Paweł Borys, prezes PFR.

Dziennikarze mieli sporo pytań, choć ich zadawanie było o tyle utrudnione, że projekt zatwierdzony przez rząd wciąż nie był jeszcze publiczny.
Paweł Borys powiedział, że ostateczna wartość pakietu jest większa od pierwotnej i wzrosła z 65 mld zł do blisko 80 mld zł. Zapewnił jednak, że są na to pieniądze i limit zadłużenia na poziomie 50 proc. PKB nie jest zagrożony.
- Istnieje możliwość przesunięcia funduszy unijnych, być może o 30 mld zł. Jest ryzyko, że wpływów z tytułu OFE będą mniejsze, podobnie jak generalnie wpływy budżetowe. Wydaje się bardzo mało prawdopodobne, żeby potrzeby pożyczkowe przekroczyły 4-5 proc. PKB. Zatem przekroczenie poziomu zadłużenia powyżej 50 proc. z obecnych 45 proc., jest bardzo niskie – ocenia szef PFR.
Dodał, że rząd na razie nie podjął jeszcze decyzji w sprawie reformy z OFE, która miała przynieść 15 mld zł wpływów do budżetu.
Paweł Borys opowiedział też o nowych zadaniach jakie w ramach tarczy otrzyma PFR, dotyczących przejmowania udziałów w firmach. Już teraz fundusz ma takie uprawnienia, jednak może to robić tylko na zasadach rynkowych. W ramach nowych uprawnień PFR  będzie angażować się kapitałowo korzystając z instrumentów z katalogu pomocy publicznej.
- Z UOKiK pracujemy nad programem pomocowym. Chcemy żeby był gotowy w kwietniu – mówi Paweł Borys.
Szef PFR w kategorycznym odniósł się też do informacji jakoby fundusz miał skupować obligacje korporacyjne.
- Takie pogłoski trochę przypominają sprawę Getbacku, dlatego wyjaśniam, że o ile mi wiadomo jeden czy dwa fundusze mają inwestujące w obligacje korporacyjne mają z nimi problem, wzięły za duże ryzyko. Teraz starają się znaleźć kogoś kto je wybawi z problemu. Nie jesteśmy od tego, żeby ratować prywatne fundusze. Przestrzegam, to jest nieprawda, nie mamy planów wykupu obligacji korporacyjnych – zapowiedział Paweł Borys.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy