Rząd nie da firmom ulg w podatkach

opublikowano: 25-03-2020, 12:18
aktualizacja: 26-03-2020, 10:40

W tarczy antykryzysowej nie będzie preferencji podatkowych dla firm. Będzie zaś zwolnienie z ZUS dla zatrudniających do 9 osób i samozatrudnionych.

AKTUALIZACJA 26.03.2020

Fot. Andrzej Bogacz-FORUM

Projekt tzw. Tarczy antykryzysowej został przyjęty przez rząd, wysłany do Sejmy i Rady Dialogu Społecznego. Więcej...

--------------------------------------

W środę 25 marca Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw składające się na tzw. tarczę antykryzysowa, mająca chronić przedsiębiorców przed skutkami pandemii koronawirusa. Od kilku dni rządowi eksperci (na czele z Jadwigą Emilewicz, minister rozwoju) negocjowali rozwiązania pakietu z przedstawicielami organizacji biznesowych. W środę rano rozpoczęły się konsultacje z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Najważniejsze narzędzia mające znaleźć się w tarczy antykryzysowej omówiono na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia Rady Ministrów (rząd nie przedstawił konkretnych projektów).

Na konferencji wystąpił m. in. Tadeusz Kościński, minister finansów. Z jego wypowiedzi wynikało, że rząd niewiele daje do tarczy z zakresu podatków.
Minister podał, że planuje odroczyć o 3 miesiące płacenie przez firmy zaliczek na podatek dochodowy.

- Z tego co usłyszeliśmy wynika, że w zakresie podatków firmy dostaną tylko odroczenie zaliczek na podatek dochodowy za swoich pracowników. Jednak po trzech miesiącach dojdzie do ich kumulacji i trzeba będzie ponieść ogromne koszty. Odroczenie zaliczek nie jest żadną ulgą ani wsparciem w czasie kryzysu – mówi Łukasz Bernatowicz, wiceprezes Business Centre Club.

Minister nic nie mówił o ewentualnych systemowych rozwiązaniach typu obniżce podatków (np. VAT, czego domagały się branże najbardziej zagrożone), uwolnieniu firmom pieniędzy zamrożonych na tzw. rachunkach VAT w mechanizmie split payment (ponad 100 mld zł), przyspieszeniu zwrotów VAT, zaprzestaniu prowadzenia zintensyfikowanych kontroli skarbowych czy podatkowych.

O ulgi podatkowe trzeba będzie ...poprosić.

- Opracujemy odpowiedni wniosek który będą mogły wypełniać firmy zainteresowane rozłożeniem podatków na raty, odroczeniem ich spłaty czy umorzeniem. Wnioski automatycznie będą  kierowane do odpowiednich urzędów skarbowych – mówił minister Kościński.

Sęk w tym, że to nic nowego bo zawsze każda firma mogła wystąpić do fiskusa o  rozłożenie na raty, odroczenie czy umorzenie podatku. Nie będzie to więc żadne nowe wsparcie bo decyzja i tak będzie należała arbitralnie do szefa urzędu skarbowego.   
Najdalej idącym narzędziem pomocowym omówionym na konferencji jest zwolnienie na 3 miesiące małych firm (zatrudniających od 1 do 9 osób) z płacenia składek na ZUS, bez względu na wielkość spadku ich przychodów z powodu pandemii koronawirusa.

Wcześniej była mowa tylko o odroczeniu płatności składek a więc po 3 miesiącach firmy musiałyby zapłacić skumulowane. Przeciwko temu zdecydowanie zaprotestowały środowiska przedsiębiorców. Rząd zrewidował swoje pierwotne zapatrywanie w tej kwestii.

Trzymiesięczne zwolnienie z płacenia składek na ZUS obejmie także osoby samozatrudnione ale tylko te których miesięczne przychody nie przekraczają 15 681 zł.

- Ze zwolnienia z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne mogłoby skorzystać łącznie 2,4 mln osób – powiedziała Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Wszystkim firmom, niezależnie od wielkości, przysługiwać ma tzw. przestojowe, w celu zachowania możliwie największej liczby miejsc pracy. Będzie można o 20 proc. obniżyć wymiar czasu pracy oraz wynagrodzenie. Państwo dopłaci (z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) do pensji pracownika na przestojowym ale maksymalnie do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.  

Na gorąco wypowiedzi członków rządu komentuje nam też Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP.

- Niestety wszystko wskazuje na to, że rząd przyjął bardzo mało postulatów organizacji przedsiębiorców. Wsparcie dla średnich i dużych firm będzie niewielkie. Ponadto biurokracja może opóźnić i utrudnić wdrażanie zaproponowanych rozwiązań. W obszarze podatków nie ma żadnych istotnych propozycji wsparcia. Zwolnienie najmniejszych firemek ze składek na ZUS należy pochwalić ale co z firmami zatrudniającymi 10 osób i więcej? Nie zasługują na taką pomoc? - mówi Arkadiusz Pączka.   

 

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane