Minister Gowin myśli o start-upach

opublikowano: 03-05-2016, 22:00

Resort nauki nie wyklucza zdjęcia z funduszy venture capital podwójnego opodatkowania. Zapewnia, że prowadzi analizy w tej sprawie.

Jest szansa, że spółki komandytowo-akcyjne (SKA) przestaną być dyskryminowane przez fiskusa, co otworzyłoby w Polsce możliwości budowania innowacyjnej gospodarki przy wykorzystaniu potencjału start-upów. Po tekście „PB”, prezentującym apele środowisk biznesowych o zniesienie podwójnego opodatkowania SKA, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) wydało komunikat informujący o zamierzeniach resortu kierowanego przez ministra Jarosława Gowina.

Pakiet na rzecz innowacyjności to sztandarowy projekt Jarosława Gowina, ministra nauki. Czeka go niełatwe zadanie — przekonanie ministra finansów do zmniejszenia podatków funduszom venture capital.
Wyświetl galerię [1/2]

START-UP MINISTRA:

Pakiet na rzecz innowacyjności to sztandarowy projekt Jarosława Gowina, ministra nauki. Czeka go niełatwe zadanie — przekonanie ministra finansów do zmniejszenia podatków funduszom venture capital. Grzegorz Kawecki

„W związku z doniesieniami medialnymi na temat wsparcia MNiSW dla start-upów informujemy, że resort nauki zaproponował rozwiązania które mają ułatwić działalność młodych przedsiębiorców, a obecnie w MNiSW trwają prace nad kolejnymi rozwiązaniami” — czytamy w komunikacie.

Ministerstwo potwierdza, że podczas pisania projektu tzw. małej ustawy o innowacyjności pojawiła się propozycja, by wyłączenie podwójnego opodatkowania funduszy venture capital było bezterminowe.

„By jednak tak się stało, potrzebne były dodatkowe analizy oraz oceny skutków finansowych. Dlatego decyzja ta zostanie podjęta na etapie uzgodnień międzyresortowych” — podaje resort nauki.

Jednocześnie zapewnia, że przedstawi swoje stanowisko, gdy wpłyną wszystkie uwagi do projektu. Na całym świecie fundusze venture capital są najpopularniejszą formą inwestowania w start-upy. W przygniatającej większości są to spółki komandytowo-akcyjne. Niestety w Polsce nie zakłada się ich z powodu barier podatkowych, które wprowadzono od początku 2014 r. W naszym kraju zyski SKA obciążone są podatkiem dochodowym dwukrotnie, najpierw płaci go spółka, a następnie wspólnicy-inwestorzy. Ta dyskryminacja skutecznie zabiła SKA, które są omijane szerokim łukiem, także przez start-upy.

Tak zwany pakiet Gowina ma stworzyć prawny ekosystem dający impuls rozwojowy dla nowych technologii oraz wszelkich innowacji (wynalazki, patenty, badania naukowe). Resort nauki szacuje, że rocznie na ulgi w „opodatkowaniu wiedzy” rząd będzie przeznaczał 600-800 mln zł. Projekt zawiera jednak braki, np. nie przewiduje zniesienia podwójnego opodatkowania SKA. Zwrócił na to uwagę resortowi Jarosława Gowina m.in. resort rozwoju. Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju, podkreślała, że z powodu podatkowej dyskryminacji w naszym kraju fundusze kapitałowe z polskim kapitałem zakładane są za granicą, gdzie ich działalność jest neutralna podatkowo.

— W projekcie brakuje rozwiązań eliminujących bariery inwestycyjne wobec start-upów. Inwestorzy nie powinni płacić dwa razy podatku dochodowegood tego samego zysku — stwierdza Eliza Kruczkowska, dyrektor zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych.

Pytanie, czy minister Jarosław Gowin przekona ministra finansów do ulżenia SKA. Dotychczas resort nauki nie ustosunkował się do apelu kancelarii premiera o wprowadzenie do projektu ulg podatkowych dla twórców programów komputerowych. To zaskakujący brak, ponieważ projekt przewiduje takie ulgi dla… posiadaczy licencji do programów komputerowych.

JUŻ PISALIŚMY: „PB” z 25.04.2016 r.

Bez ulg dla venture capital innowacyjność nie odpali w Polsce — alarmuje biznes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu