Minister kultury o 2008 r. i planach na rok przyszły

PAP
07-11-2008, 15:54

O wzroście kwoty przewidzianej na kulturę w  planach przyszłorocznego budżetu, przyspieszeniu tempa inwestycji i reformie programów operacyjnych resortu kultury mówił w piątek minister kultury Bogdan Zdrojewski, podsumowując mijający rok.

Podczas piątkowej konferencji prasowej minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski podkreślił, że w 2008 roku polska kultura odnosiła spektakularne sukcesy na świecie; jako przykłady podał nagrodę Złotego Lwa dla polskiego pawilonu przyznaną na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji oraz nagrody dla polskich artystów teatralnych (m.in. Magdaleny Cieleckiej) podczas festiwalu w Edynburgu.

Minister kultury zwrócił uwagę, że rok 2008 był udany m.in. pod względem finansów, przeznaczanych na sferę kultury. "Nie ulega wątpliwości, że 2008 rok z punktu widzenia dynamiki w tej materii był sukcesem" - ocenił Zdrojewski.

Przyspieszenie tempa inwestycji, m.in. tych związanych z obchodami Roku Chopinowskiego w 2010 roku, możliwe było dzięki wykorzystaniu dodatkowych środków z budżetu resortu kultury i rezerw budżetu państwa, w wysokości 18 mln złotych. Za te pieniądze finansowane są prace budowlane i remontowe m.in. budynku na Tamce i Zamku Ostrogskich w Warszawie.

Dodatkowe środki finansowe - 12 milionów - przeznaczono w 2008 roku na dokończenie remontu Arkad Kubickiego, a prawie 13 milionów - na renowację krakowskich Sukiennic.

Zdrojewski zwrócił też uwagę, że 2,4 miliarda złotych, które przewidziano w planach przyszłorocznego budżetu na kulturę i dziedzictwo narodowe to ponad 11-procentowy wzrost w porównaniu do kwoty budżetu w roku 2008.

W 2008 roku przeprowadzono także reformę programów operacyjnych ministra kultury; w wyniku zmian kilkanaście programów przekształcono w siedem. Wśród nowych programów ministra kultury znalazła się Edukacja Kulturalna; program ma wspierać inicjatywy związane z wolnym czasem młodzieży, m.in. wszelkie zajęcia pozaszkolne.

Jak podkreślił Zdrojewski, zmianie uległy także terminy rozdzielania finansów w ramach programów operacyjnych. Ze szczegółami można zapoznać się na nowej stronie internetowej ministerstwa kultury, którą zaprezentowano w piątek. W dziale finanse udostępniono internautom narzędzie, które nazwano asystentem wnioskodawcy. Dzięki niemu zainteresowani mają mieć ułatwiony wybór odpowiedniego programu, z którego będą otrzymać środki finansowe na realizację organizowanych przez siebie wydarzeń.

Na piątkowej konferencji prasowej obecni byli także szefowie placówek podległych ministerstwu kultury.

Opowiadając o podjętych w 2008 r. inicjatywach teatralnych dyrektor Instytutu Teatralnego Maciej Nowak przypomniał m.in. o przeprowadzeniu pilotażowego projektu "Lato w teatrze. Artystyczne wakacje". Dzięki programowi prawie 300 dzieci z Białegostoku, Gdyni, Jeleniej Góry i Olsztyna spędziło dwa tygodnie wakacji na finansowanych przez MKiDN koloniach w tamtejszych teatrach. Program ma być kontynuowany w kolejnych latach.

Dyrektor Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego (PWA) Michał Merczyński mówił m.in. o planach ministerstwa kultury przekształcenia PWA (na przełomie 2011/12) w Narodowy Instytut Audiowizualny. "Będzie to próba stworzenia cyfrowego archiwum audiowizualnej pamięci" - podkreślił Merczyński.

O uruchomieniu programu "Biblioteka +" mówił szef Instytutu Książki Grzegorz Gauden. W ramach programu w ciągu kilku lat zbudowany zostanie system nowoczesnych placówek bibliotecznych. Ponad dwa tysiące bibliotek gminnych w Polsce ma zostać przekształconych w nowoczesne centra kultury. Do tej pory MKiDN wydało na ten cel 5 mln złotych.

Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza (IAM) Paweł Potoroczyn przypomniał natomiast, że przygotowano projekt ustawy o działalności Instytutu. Projekt został poddany konsultacjom społecznym. Zdaniem Potoroczyna ustawa ma m.in. podnieść rangę IAM i pozwolić na powołanie do życia instytucji państwa, którą nazwał "zawodowym korpusem dyplomacji kulturalnej".

Zdrojewski przypomniał także, że podpisał zarządzenie dotyczące utworzenia Muzeum Westerplatte w Gdańsku. To pierwszy krok do stworzenia Muzeum II Wojny Światowej. Minister nawiązał także do zmiany rozporządzeń płacowych, dotyczących sektora kultury w całej Polsce, na mocy których najniższe wynagrodzenie w sferze kultury zostało podniesione o prawie 300 złotych. Podczas konferencji zaprezentowano także plakat i logo zaplanowanego na 2009 rok w Krakowie Kongresu Kultury Polskiej. Autorem jest Leon Tarasewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Minister kultury o 2008 r. i planach na rok przyszły