Minister prosi drzewiarzy o pomysły

EG
opublikowano: 18-01-2012, 00:00

Branża chce przekonać UOKiK do tymczasowego zwiększenia puli surowca dla stałych odbiorców.

Organizacje branży drzewnej będą rozmawiać z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o tymczasowej zmianie zasad sprzedaży drewna. To efekt spotkania z Marcinem Korolcem, ministrem środowiska. Drzewiarzom chodzi o to, by już na wiosnę w przetargach ograniczonych (do których przystępuje się na podstawie historii zakupów) Lasy Państwowe sprzedały 80 proc. drewna. Z powodu decyzji UOKiK sprzed kilku lat dla stałych odbiorców jest teraz przeznaczone jedynie 55 proc.

— Ceny drewna w przetargach nieograniczonych są tak wysokie, że większość małych i średnich firm już wyczerpała wszystkie swoje zasoby, na trudniejsze miesiące, a nawet lata. Stoimy pod ścianą, potrzebujemy natychmiast choćby tymczasowego rozwiązania — mówi Bogdan Czemko z Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Choć drzewiarze kwestionują m.in. umocowanie UOKiK do regulowania sprzedaży drewna przez skarb państwa (bo państwo nie jest podmiotem gospodarczym), to wkrótce usiądą do rozmów. Docelowo chcą jednak zmiany całego systemu sprzedaży. Minister środowiska poprosił o propozycje, naciskając, by mieściły się w istniejącym porządku prawnym.

— Chcemy udoskonalić system sprzedaży w przetargach ograniczonych, zwiększając udział stałych odbiorców i przenosząc ustalanie zasad sprzedaży z Lasów Państwowych do Ministerstwa środowiska. Przy dzisiejszych regulacjach i coraz większym popycie na drewno z zagranicy i energetyki branża tartaczna dostaje corocznie o 10-12 proc. mniej drewna — mówi Mirosław Florkiewicz, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Przemysłu Drzewnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane