Minister zdrowia broni dyrektywy tytoniowej

opublikowano: 15-05-2014, 00:00

W pracach nad rządową skargą w sprawie unijnego zakazu sprzedaży mentoli robi się gorąco. Rząd musi wybrać: zdrowie albo gospodarka.

W rządzie szykuje się gorący spór o palenie. Musi się rozstrzygnąć do 23 lipca, bo wtedy upływa termin zaskarżenia świeżo uchwalonej unijnej dyrektywy tytoniowej.

Zobacz więcej

FOT. Bloomberg

Do złożenia skargi na przepisy, które wyeliminują z rynku papierosy mentolowe, namawia inne resorty Ministerstwo Gospodarki (MG). Kierowany przez Janusza Piechocińskiego resort twierdzi, że dyrektywa uderza szczególnie mocno w polskich plantatorów i przemysł tytoniowy, a dodatkowo została oparta na niewłaściwej podstawie prawnej.

Według MG, błędem jest opieranie zakazu sprzedaży mentoli na artykule 114 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który pozwala instytucjom unijnym na „przyjmowanie środków dotyczących zbliżania przepisów państw członkowskich”, jeśli mają one na celu ustanowienie i funkcjonowanie rynku wewnętrznego. Tymczasem MG twierdzi, że zakazywanie sprzedaży mentoli funkcjonowanie rynku utrudnia, a nie ułatwia. Z tą opinią ostro polemizuje Ministerstwo Zdrowia (MZ), odpowiedzialne za prowadzenie polityki antynikotynowej.

„W ocenie Ministerstwa Zdrowia wskazanie skarżonej podstawy prawnej zostało już raz rozstrzygnięte przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości na gruncie poprzedniego porządku prawnego. Artykuł 114 (dawny art. 95 TWE) był podstawą prawną przyjęcia poprzedniej dyrektywy tytoniowej. Prawidłowość wyboru takiej podstawy prawnej została potwierdzona przez Trybunał Sprawiedliwości UE” — odpisał „PB” Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia.

Chodzi o sprawę sprzed ponad dekady, dotyczącą przyjętej w 2001 r. poprzedniej wersji dyrektywy tytoniowej. Wtedy skargę na unijne prawo wystosowały koncerny tytoniowe: British American Tobacco i Imperial Tobacco, ale trybunał uznał ją za bezzasadną. „Uzasadnienie skargi MG powtarza literalnie niektóre zarzuty z tamtego procesu” — głosi jedna z wiadomości przesłanych przez MZ w procesie międzyresortowych konsultacji skargi.

Kierowany przez Bartosza Arłukowicza resort podkreśla,że papierosy mentolowe są „zagrożeniem dla zdrowia publicznego”, bo chętniej i częściej niż po normalne papierosy sięgają po nie kobiety i początkujący palacze. MZ liczy na to, że przekona do swoich argumentów inne resorty — skarga na dyrektywę musi być bowiem przyjęta przez całą Radę Ministrów.

Resort gospodarki uważa jednak, że porównywanie skarg na pierwszą i drugą dyrektywę jest chybione — skarga koncernów tytoniowych, w przeciwieństwie do szykowanej rządowej, nie dotyczyła bowiem zakazywania wprowadzania do obrotu jakichkolwiek produktów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu