Minister zrobił czystkę w Orlenie

opublikowano: 05-02-2018, 19:15
aktualizacja: 05-02-2018, 19:17

Na piątkowym walnym zgromadzeniu Krzysztof Tchórzewski, minister energii, przejął kontrolę nad radą nadzorczą PKN Orlen. W poniedziałek zaś rada wyrzuciła pół zarządu paliwowej firmy, w tym prezesa Wojciecha Jasińskiego.

Przeczytaj nasz poniedziałkowy tekst „Iskrzenie w Orlenie”

Zobacz także
Daniel Obajtek
Daniel Obajtek
Marek Wiśniewski

Poza prezesem stanowisko stracił wiceprezes Mirosław Kochalski, a także Maria Sosnowska, która była członkiem zarządu ds. inwestycji i zakupów
Nowym szefem Orlenu został Daniel Obajtek, dotychczasowy prezes Energi, czyli wytwórcy energii z siedzibą w Gdańsku. Rada postanowiła też delegować Józefa Węgreckiego  do czasowego wykonywania czynności członka zarządu ds. inwestycji i zakupów. 

Bo Unipetrol za drogi

Zmiany mają tło personalne, biznesowe i polityczne. O tle personalnym pisaliśmy w poniedziałkowym „Pulsie Biznesu”. Krzysztof Tchórzewski i Wojciech Jasiński nie mają dobrych relacji. Tchórzewskiego drażniło m.in. to, że ważne decyzje dotyczące Orlenu Jasiński konsultował bezpośrednio z Jarosławem Kaczyńskim, z którym się przyjaźni.
Tłem biznesowym dla zmian jest zaś transakcja wykupu Unipetrolu, czeskiej spółki zależnej Orlenu. Polski koncern ma już ponad 60 proc. akcji Unipetrolu, ale zdecydował się wykupić resztę papierów, głównie ze względu na konflikty z akcjonariuszami mniejszościowymi. Krzysztof Tchórzewski krytykował wydawanie 4 mld zł na spółkę, nad którą Orlen i tak ma kontrolę.
Tło polityczne zadecydowało zaś o dymisji Kochalskiego, który w 2006 r., jako komisarz Warszawy, podpisał decyzję reprywatyzacyjną dotyczącą jednej z kamienic. Sprawą zajęła się specjalna komisja, której szefem jest Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości i najbliższy współpracownik Zbigniewa Ziobry.

Ostrołęka dla następcy

Daniel Obajtek był od marca prezesem państwowej Energi, wcześniej przez rok szefował Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od 2002 do 2006 r. był radnym gminy Pcim, następnie od 2006 do 2015 roku wójtem gminy.
W Enerdze zajął się głównie kwestią umów, które łączyły spółkę z farmami wiatrowymi i które to umowy uważał za niekorzystne. W opinii branży to Obajtek przekonał posłów rządzącej partii do przegłosowania tzw. Lex Energa, czyli ustawy automatycznie zmieniającej zapisy tych umów na korzystniejsze. Następnie część z tych umów Obajtek uznał za nieważne i przestał je realizować (czyli płacić kontrahentom).
Drugim ważnym projektem Obajtka w Enerdze był przetarg na budowę bloku węglowego w elektrowni Ostrołęka. Złożone zostały już oferty, ale rozstrzygnięciem przetargu zajmie się już następca obecnego prezesa Orlenu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane