"Minutes": FOMC widział podwyższone ryzyko dla gospodarki

opublikowano: 20-11-2019, 20:22

Uczestnicy październikowego posiedzenia FOMC podkreślali, że zagrożenie dla gospodarki USA jest podwyższone i dlatego opowiedzieli się za obniżką stóp, wynika z opublikowanych w środę „minutes”.

Wielu uczestników wskazywało na zagrożenie wynikające ze słabnącego globalnego wzrostu, a także handlu międzynarodowego. FOMC obniżył główną stopę o 25 pkt. bazowych. Było to jej trzecie cięcie w ciągu trzech miesięcy.

Na konferencji prasowej po ogłoszeniu decyzji FOMC szef Fed Jerome Powell mówił, że polityka monetarna jest „w dobrym miejscu”, co odebrano za sygnał końca serii obniżek.

„Minutes” pokazują, że „większość uczestników” październikowego posiedzenia oceniała iż polityka monetarna będzie dobrze skalibrowania po obniżce stopy i „prawdopodobnie pozostania taka dopóki nadchodzące informacje o gospodarce nie spowodują istotnej zmiany oceny perspektyw gospodarki”.

„Niektórzy” uczestnicy posiedzenia preferowali jednak utrzymanie dotychczasowej wysokości stopy wskazując na swoje korzystne prognozy dotyczące gospodarki. „Kilku” wskazywało rosnące ryzyko stabilności finansowej wynikające z obniżki stóp.

Paru uczestników posiedzenia chciało, aby w komunikacie dodatkowo podkreślono, że kolejna redukcja stopy nie jest prawdopodobna w bliskim terminie dopóki nowe informacje nie wskażą niebezpieczeństwa znaczącego spowolnienia gospodarki.

Szefowa Fed w Kansas City Esther George i szef Fed w Bostonie Eric Rosengren głosowali przeciwko cięciu, podobnie jak w lipcu i wrześniu. Woleli utrzymania wysokości stopy. „Minutes” ujawniają, że paru uczestników posiedzenia, którzy opowiedzieli się za cięciem, mówiło iż wahali się do ostatniej chwili.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane