MIR: "Polska Cyfrowa" najpewniej pierwszym programem przyjętym przez KE

DI, PAP
30-10-2014, 16:47

"Polska Cyfrowa" będzie prawdopodobnie pierwszym krajowym programem operacyjnym, zatwierdzonym przez Komisję Europejską - mówi PAP wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel. Do 2020 r. każdy Polak będzie mógł mieć dostęp do szybkiego internetu.

Polska negocjuje z Komisją Europejską programy operacyjne dotyczące wydatkowania pieniędzy unijnych na lata 2014-2020. Chodzi o sześć krajowych programów operacyjnych i 16 regionalnych.

Wendel wyjaśniła, że zakończyliśmy już negocjacje z KE ws. krajowego programu "Polska Cyfrowa”. Oceniła, że powinien on zostać przyjęty przez Komisję w pierwszej kolejności, najpóźniej w drugiej połowie listopada. "Oczywiście to jest termin instrukcyjny. Oznacza to, że Komisja nie ponosi żadnych konsekwencji, jeśli go nie dotrzyma. Biorąc jednak pod uwagę dotychczasową współpracę z Komisją, wydaje się, że zostanie on dochowany" - oceniła wiceszefowa MIR.

Zapowiedziała, że równolegle trwają prace nad uszczegółowieniem programu i kryteriami wyboru projektów. "Wszystko po to, by jak najszybciej rozpocząć nabór projektów" - podkreśliła.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju poinformowała ponadto, że rozpoczęły się prace nad kryteriami wyboru przedsięwzięć związanych z e-usługami. Jej zdaniem już w grudniu powinny być one przyjęte przez komitet monitorujący i wówczas będzie można ogłaszać konkursy.

Na ten cel - jak zaznaczyła - przewidziano 690 mln euro. "To są projekty dotyczące systemów informatycznych, które dostarczają usługi dla przedsiębiorców, a także mieszkańców miast i wsi" - wskazała.

Wendel zauważyła, że od momentu zatwierdzenia programu operacyjnego przez KE potrzeba około sześciu miesięcy na przygotowanie rozporządzeń pomocowych. "Spodziewamy się, że projekty dedykowane przedsiębiorcom telekomunikacyjnym w ramach programu +Polska Cyfrowa+, mogą ruszyć w drugim kwartale 2015 r." - oceniła.

MIR wspólnie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji pracuje już nad rozporządzeniem pomocowym w sprawie dostarczania szybkiego internetu do każdego domu w Polsce, tak by konkursy mogły ruszyć możliwie najwcześniej - zapowiedziała wiceszefowa MIR. Na ten cel przewidziano ponad 1 mld euro.

Wendel odniosła się też do badań KE, zgodnie z którymi 32 proc. Polaków nigdy nie korzystało z internetu. Ten wynik jest znacząco powyżej średniej dla państw Unii Europejskiej.

"Część pieniędzy z programu +Polska Cyfrowa+ jest przeznaczona dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, na przykład powyżej 50. roku życia, niepełnosprawnych czy z terenów wiejskich. Chcemy, by te osoby potrafiły świadomie korzystać z treści dostępnych w internecie. Konkursy w tej sprawie planowane są już w pierwszej połowie 2015 roku" - zaznaczyła.

W programie zarezerwowano ponadto 25 mln euro na wsparcie młodych programistów. "Chcemy, by wymyślali w zespołach projektowych ciekawe, innowacyjne sposoby rozwiązywania problemów społecznych i gospodarczych poprzez wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych" - wyjaśniła.

Takie projekty - jak zapowiedziała wiceminister - powinny być wybierane w konkursie już w drugim kwartale 2015 roku.

"Chcemy ponadto podnieść poziom cyfryzacji urzędów. Wprowadzić standardy wspólne na poziomie centralnym i samorządowym, by budowane systemy informatyczne w pełni ze sobą współpracowały" - dodała.

Cały budżet programu "Polska Cyfrowa" sięga 2 mld 172,4 mln euro ze środków UE, czyli ok. 9,1 mld zł. Z pieniędzy tych będą mogli skorzystać: przedsiębiorcy, w tym szczególnie firmy telekomunikacyjne, administracja publiczna, uczelnie, fundacje, stowarzyszenia, państwowe instytucje kultury oraz samorządy. Do 2020 r. każdy Polak powinien mieć dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s oraz do nowoczesnych e-usług.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / MIR: "Polska Cyfrowa" najpewniej pierwszym programem przyjętym przez KE