Mistrz Go rezygnuje, boi się możliwości AI

opublikowano: 28-11-2019, 22:00

Komputery wygrały z człowiekiem. Najlepszy na świecie gracz Go, starożytnej chińskiej gry planszowej, wybiera się na emeryturę — napisał „The Independent”.

Lee Se-dol z Korei Południowej zrezygnował z gry zawodowej nie z powodu wieku, lecz z powodu obaw o… możliwości sztucznej inteligencji. Twierdzi, że nie da się jej pokonać. Mistrz przegrał niedawno z algorytmem AlphaGo, który został zaprogramowany w 2016 r. przez należącą do Google’a brytyjską firmę DeepMind. Historyczny pojedynek zakończył się wynikiem 4 : 1 dla programu komputerowego, mimo że Lee Se-dol i tak jest jedyną osobą na świecie, której udało się wygrać z algorytmem podczas oficjalnych zawodów.

Gra Go
Gra Go
ARC

— Gdy sztuczna inteligencja zadebiutowała w dziedzinie Go, zdałem sobie sprawę, że nie będę w stanie już być najlepszy, choćbym nie wiem jak szalony wysiłek wkładał w to, żeby utrzymać pierwsze miejsce — powiedział Lee Se-dol.

Kariera Koreańczyka, który jest jednym z najbardziej utytułowanych zawodników współczesnych czasów, zakończyła się po 30 latach. Algorytm AlphaGo jest wciąż udoskonalany przez programistów firmy DeepMind. Program jest już w stanie przewidzieć więcej konfiguracji niż znajduje się atomów we wszechświecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane