ML: złoty może słabnąć

Kozmana Magdalena
opublikowano: 03-11-2000, 00:00

ML: złoty może słabnąć

Niepewność co do przyszłorocznego budżetu oraz wysokości deficytu rachunku obrotów bieżących to największe zmartwienia inwestorów dotyczące polskiej gospodarki — wynika z ostatniego raportu banku inwestycyjnego Merrill Lynch. Nie przejmują się natomiast zmianą na stanowisku szefa NBP.

W ostatnich tygodniach polska waluta uległa poważnemu osłabieniu. Tymczasem dane dotyczące rynku krajowego: zmniejszający się deficyt handlowy i wysokie stopy procentowe powinny spowodować odwrotny efekt. Wytłumaczeniem tej sytuacji są nie sprzyjające wydarzenia na rynkach międzynarodowych: wzmożona emisja rządowych papierów przez państwa zaliczane do rozwijających się oraz wydarzenia w Argentynie, która przeżywa kryzys rządowy — uważają analitycy amerykańskiego banku inwestycyjnego Merrill Lynch.

Niepewny złoty

Czynniki te mogą nadal osłabiać polską walutę, dlatego analitycy polecają przyjęcie długich pozycji w złotowych transakcjach terminowych. Zmiana na stanowisku szefa NBP nie ma natomiast wielkiego znaczenia, gdyż wszyscy prezentowani kandydaci zasługują na zaufanie — podkreślają analitycy ML.

Niezbędnym warunkiem dla stabilności złotego jest zmniejszenie deficytu na rachunku obrotów bieżących. W dużej mierze będzie to zależne od wyników w handlu, a te są coraz lepsze dzięki dynamicznemu wzrostowi eksportu.

Spowolnienie wzrostu

Inwestorów niepokoi także stan prac nad przyszłorocznym budżetem (musi być przedstawiony do 15 listopada). Rząd zaproponuje prawdopodobnie deficyt ponad 2 proc. PKB. Od tego, o ile będzie on wyższy, zależy reakcja rynku — przewidują specjaliści amerykańskiego banku.

Niski popyt na pięcioletnie obligacje utrzyma się przynajmniej do końca roku — przewidują analitycy. Jest to wynik m.in. wysokich stóp procentowych. Szansa na ich obniżenie pojawi się dopiero w drugim kwartale przyszłego roku — oceniają autorzy comiesięcznego raportu ML.

Prawdopodobnie dopiero wtedy można spodziewać się większego spadku inflacji. W grudniu tego roku powinna ona wynieść 9,3 proc. Październikowe dane prawdopodobnie wykażą 0,9-proc. wzrost cen w stosunku miesięcznym.

Wzrost gospodarczy w najbliższych miesiącach spadnie do 3-4 proc. w stosunku rocznym — czytamy w raporcie ML.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kozmana Magdalena

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ML: złoty może słabnąć