Mlekoma szuka inwestora

Producent proszków mlecznych potrzebuje pieniędzy na ekspansję. Patrzy na Azję i branżowych inwestorów.

O tym, że należy spodziewać się serii chińskich akwizycji w polskim mleczarstwie, głośno było w 2013 r. Do niczego jednak wówczas nie doszło. Pierwsza może być Mlekoma, mniej znana konsumentom, a bardziej biznesowi — produkująca w Brzezinach i Przasnyszu mleko i serwatkę w proszku. Z informacji „PB” wynika, że spółka poszukuje branżowego gracza zainteresowanego pakietem kontrolnym. Według elektronicznego Krajowego Rejestru Sądowego, spółka ma dwóch właścicieli — Zbigniewa Gąsiora i Allachwerdiego Melkumiana.

Pierwszy poinformował przez swój sekretariat, że nie będzie rozmawiał z prasą. Drugi tą samą drogą odesłał nas do Haitong Banku, który także odmówił komentarza. Na rynku mówi się o planowanej sprzedaży spółki. Wynajęcie Haitong Banku sugeruje zainteresowanie m.in. azjatyckimi inwestorami. Mleczarstwo łapie właśnie oddech po kilkunastu miesiącach ogromnych spadków cen, spowodowanych zwiększoną światową produkcją i mniejszym popytem z Azji. Ceny, m.in. proszków, idą w górę. — Choć Polska słynie z produkcji mleczarskiej, trudno znaleźć tu wiele realnych celów do przejęć. Gros rynku to spółdzielnie należące czasem do tak dużej liczby rolników, że porozumienie w sprawie sprzedaży jest niemożliwe, a reszta to głównie spółki międzynarodowychkoncernów. Zakłady przetwórcze prywatnych inwestorów, jak Mlekoma, to interesujące wyjątki — mówi jeden z branżowych menedżerów. Przychody Mlekomy, również nadszarpnięte przez globalny dołek, to około 200 mln zł. Połowę produkcji firma eksportuje. Azja to nieprzypadkowy kierunek — o jej rosnącym potencjale i eksporcie mleka mówi cała branża. Naszym producentom sprzyja nie tylko coraz wyższa konsumpcja, ale także brak zaufania do lokalnych wytwórców po aferach związanych m.in. z zatrutym mlekiem dla dzieci. Właściciele Mlekomy mają też inne spółki, m.in. Mlekoma Dairy (w której udziały ma DMK Deutsches Milchkontor, niemiecki gigant w mleczarstwie z obrotami 4,6 mld EUR), Foodexo i Mlekoma Grupa Producencka. [MICH] © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Mlekoma szuka inwestora