"Młoda RPP" już tnie stopy

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 06-10-2014, 13:27

Polska gospodarka potrzebuje pomocy, nie można więcej zwlekać z cięciami stóp procentowych - uznali studenci SGH zasiadający w Gabinecie Cieni Rady Polityki Pieniężnej. Czy Marek Belka i spółka posłuchają rady młodzieży?

Choć polska gospodarka w ostatnich miesiącach wyraźnie spowolniła, a wskaźnik inflacji spadł poniżej zera, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nadal wstrzymuje się z obniżkami stóp. Ta bierna postawa zirytowała studentów Szkoły Głównej Handlowej, zasiadających w tzw. Gabinecie Cieni RPP, czyli w studenckiej zabawie w RPP. Jak podali w komunikacie, na ostatnim posiedzeniu obniżyli swoje ("zabawkowe") stopy procentowe, w dodatku od razu o 50 pkt bazowych.

Fotolia

"Gabinet Cieni dostrzega wyraźne sygnały świadczące o wyhamowaniu ożywienia gospodarczego w Polsce. Spadają przede wszystkim zamówienia zagraniczne, co ogranicza wzrost produkcji w sektorze przemysłowym i wpływa negatywnie bilans handlowy. Ostatnie odczyty wskaźników wyprzedzających potwierdzają prawdopodobne dalsze organicznie tempa wzrostu gospodarczego w Polsce. Jednocześnie inflacja pozostaje zdecydowanie poniżej pasma dopuszczalnych wahań i wykazuje wciąż tendencję spadkową" - argumentują studenci z Gabinetu Cieni RPP.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dorosła RPP weźmie rady studentów do serca i już w środę na najbliższym posiedzeniu rzeczywiście obniży stopy procentowe NBP. Na poprzednim posiedzeniu Marek Belka, przewodniczący RPP, dość jednoznacznie wskazywał, że w najbliższej przyszłości trzeba będzie ciąć stopy.

Większość analityków również sądzi, że w październiku stopy spadną oraz że w następnych miesiącach zobaczymy jeszcze przynajmniej jedno cięcie. Niektórzy ekonomiści (np. mBanku) twierdzą wręcz, że przed nami cała seria cięć, łącznie o 100 pkt bazowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane