Młodzi badacze rozważają emigrację

opublikowano: 21-08-2018, 22:00

Największą barierą w rozwoju zawodowym młodych naukowców w naszym kraju jest mała liczba ofert pracy w sektorze akademickim.

Do tego dochodzą też niskie zarobki oraz czasowe umowy o pracę — wynika z badania przeprowadzonego przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej. I choć większość z nich, bo aż 80 proc., chętnie pozostałaby w kraju, to jednak niezbyt sprzyjające warunki rynkowe powodują, że ok. 65 proc. badanych bierze pod uwagę emigrację, zaznaczając, że wyjedzie, jeżeli w Polsce nie znajdzie odpowiedniej pracy. Naukowcy są przekonani, że na wyjazd pozwoli im zarówno odpowiednie przygotowanie merytoryczne, jak i językowe. Ankietowani przyznali, że w Polsce mimo wszystko łatwiej byłoby im pozyskać granty na badania. Większość młodych badaczy pracuje obecnie w sektorze naukowym, bez dużych możliwości łączenia swojej wiedzy i umiejętności ze światem biznesu. © Ⓟ

14 proc. Tylko tyle naukowców w Polsce łączy swoją działalność badawczą ze światem przemysłu i biznesu. Na tym rynku brakuje też kierowanych do nich ofert pracy.

40 proc. Taki odsetek badaczy korzysta z pomocy instytucji, z którą są związani, przy organizacji działań doszkalających. Co trzeci robi to wyłącznie we własnym zakresie.

80 proc. Tylu respondentów za formę samodoszkalania uznaje wyjazdy do zagranicznych instytucji naukowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu