Młodzi kontra doświadczeni

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 13-05-2013, 00:00

Masz 25 lat i uważasz, że praca cię stresuje? Spójrz na 40-letniego kolegę — on stresuje się bardziej. Na dodatek czymś innym.

Wydaje się, że stres w pracy dotyka najbardziej ludzi młodych, którzy dopiero rozpoczynają drogę zawodową. Muszą się uczyć wykonywania zadań i oswoić z nową rolą. Tymczasem z „Ogólnopolskiego badania poziomu stresu” firmy Sedlak & Sedlak wynika, że najmłodsza grupa pracowników deklaruje, że najmniej się stresuje w pracy, a najbardziej zestresowani są pracownicy w średnim wieku. Największy stres odczuwają ludzie o stażu pracy dłuższym niż 15, ale krótszym niż 20 lat, czyli w przedziale wieku 35-50 lat. Najmniejszy stres odczuwają ci z doświadczeniem do 5 lat. Młodzi są bardziej odporni na negatywne relacje interpersonalne w pracy, mniej przeszkadza im brak jasnego zdefiniowania zakresu obowiązków, nie odczuwają również konfliktu między życiem zawodowym a prywatnymi wartościami. Mniej narzekają na nadmierne obciążenie pracą, które najsilniej stresowało ludzi we wszystkich grupach wiekowych. Jedynym czynnikiem, który okazał się bardziej stresujący dla młodych był brak możliwości rozwoju.

Stresująca połowa życia

— Pracodawcy, co zrozumiałe, więcej wymagają od pracowników średnim wieku niż od młodszych i mniej doświadczonych, a i sami pracownicy w tym wieku stawiają sobie bardziej ambitne wyzwania. Podejmują zwykle większą odpowiedzialność za wykonywaną pracę, obejmują stanowiska kierownicze, a to się przekłada na stres wywołany obciążeniem i zwiększone napięcie w relacjach zawodowych. Ma to dodatkowe znaczenie, jeśli pracownik nie jest zadowolony z miejsca pracy, np. warunków, kultury organizacyjnej czy sposobów zarządzania — komentuje Izabela Wożyńska-Więch z Poradni Psychologicznej Centrum-Ja. Większy stres u pracowników w średnim wieku wynika również ze zwiększonego obciążenia w życiu osobistym i rodzinnym. Pogłębia się, zdaniem psychologa, gdy zawód wiąże się głównie z pracą z ludźmi. Skutkiem mogą być wypalenie zawodowe i objawy depresyjne.

— W połowie życia przychodzi czas podsumowań, refleksji nad tym co dalej, w jakim zajęciu odnaleźć bezpieczeństwo finansowe i zdrowotne, a także samorealizację. Doświadczanie przemijania i własnych ograniczeń sprawia, że pracownicy pragną bardziej selektywnie dokonywać wyborów zawodowych, a mniej się poddawać losowi — mówi Izabala Wożyńska- Więch.

Nie daj się

To nie zawsze jest możliwe ze względu na zobowiązania finansowe czy silną konkurencję młodych znających nowe tendencje i technologie, którzy zarazem są skłonni do większego wysiłku i poświęcenia w tych samych, a nawet gorszych warunkach pracy.

— To sprawia, że nieraz czują się złapani w pułapkę okoliczności, na które nie mają wpływu,co wywołuje silny stres — dodaje psycholog. Różnice między młodymi a dojrzałymi mogą też wynikać z innego podejścia do pracy. Starsi są nastawieni na sukces osobisty i zawodowy, nieraz wypaleni wyścigiem, zmęczeni wysiłkiem zmian społecznych i gospodarczych zachodzących przy ich udziale. Młodsi cenią takie wartości jak życie towarzyskie, kulturalne, samorealizację, zdobywanie doświadczeń życiowych a co z tym idzie — nie biorą na siebie tylu zobowiązań finansowych, nie dążą do posiadania dóbr materialnych, nie zakładają tak szybko rodzin jak pokolenie dzisiejszych 40-latków. Czy doświadczeni pracownicy mogą sobie pomóc w walce ze swymi niepokojami? Izabela Wożyńska-Więch radzi, by brali udział w szkoleniach z umiejętności interpersonalnych uczących asertywnego stawiania granic, skutecznej komunikacji, wyrażania własnych potrzeb i oczekiwań w sytuacjach zawodowych. To istotna wiedza, ponieważ do stresu w pracy bardzo się przyczyniają nadmiernie unikające lub agresywne postawy pracowników i pracodawców. Natomiast najlepszym lekarstwem na stres jest odpoczynek, który pozwala spojrzeć na sytuację spokojniej — przemyśleć ją, znaleźć rozwiązania, a nie tylko przeżywać.

— Czasami pomocne jest „tylko” spojrzenie z innej perspektywy i zaczynamy inaczej przeżywać sytuację, a co za tym idzie — zmieniamy zachowanie — podsumowuje psycholog.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Młodzi kontra doświadczeni