Młodzi nie wszędzie dostają w kość

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 05-10-2009, 00:00

Bezrobocie wśród młodych Wielkopolan wzrosło o połowę. Spadek z wysokiego konia musi boleć.

Wielkopolska przeżywa epidemię bezrobotnych absolwentów, a w Świętokrzyskiem spokój

Bezrobocie wśród młodych Wielkopolan wzrosło o połowę. Spadek z wysokiego konia musi boleć.

Kryzys najmocniej uderza w ludzi młodych — właśnie w tej grupie bezrobocie rośnie najszybciej. Liczba osób poniżej 25. roku życia zarejestrowanych w urzędach pracy wzrosła przez rok prawie o jedną trzecią. To palący problem społeczny i gospodarczy. Ale zjawisko nie wygląda tak samo w całej Polsce. W jednych regionach bezrobocie wśród młodych rośnie w zastraszającym tempie, w innych prawie nic się nie dzieje.

Bezrobocie eksportowane

Zdecydowanie najgorsza sytuacja jest w Wielkopolsce. Liczba bezrobotnych poniżej 25. roku życia wzrosła tu przez rok o połowę — z 20 do 30 tys. W tym wieku jest już co czwarty bezrobotny Wielkopolanin. Mimo że to właśnie województwo wielkopolskie jest tym, które od lat szczyci się najniższym poziomem bezrobocia w całym kraju.

— Mamy rekordowo niskie bezrobocie dla całej populacji, ale też rośnie ono najszybciej. Sytuacja na rynku pracy jest coraz gorsza, więc naszym młodym ludziom trudniej zacząć karierę zawodową niż absolwentom w innych regionach. Na bezrobociu jest coraz więcej specjalistów z wieloletnim stażem, więc firmy tym mniej chętnie zatrudniają ludzi bez doświadczenia — tłumaczy Bernadeta Ignasiak z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu.

Wielkopolska przeżywa epidemię zwolnień grupowych.

— Przez ostatni rok ten problem bardzo przybrał na sile. Tylu deklaracji zwolnień grupowych, wysyłanych do nas przez pracodawców, jeszcze nie widzieliśmy. Zatrudnienie redukują głównie firmy nastawione na eksport, z sektora mechanicznego, zwłaszcza motoryzacyjnego, oraz meblarskiego. Właśnie te gałęzie w ostatnich latach pchały Wielkopolskę do przodu i zmniejszały bezrobocie. Teraz to główne obszary odpowiadające za jego wzrost — mówi Bernadeta Ignasiak.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Problem to o tyle dotkliwy, że firmy znacznie mniej chętnie zaczęły podchodzić do tworzenia nowych miejsc pracy.

— Liczba ofert pracy w ciągu kilku miesięcy spadła o połowę. Na szczęście teraz powoli się to odbudowuje — mówi Bernadeta Ignasiak.

Równo pod górkę

Tymczasem problem młodych bezrobotnych narasta bardzo powoli w biedniejszych regionach. W województwach kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim tempo powiększania się tej grupy jest prawie pięciokrotnie mniejsze niż w Wielkopolsce. Przez rok przybyło odpowiednio 11 proc. i 13 proc.

— To skutek struktury tamtejszych gospodarek, z dużym udziałem rolnictwa i przetwórstwa żywności. Tutaj skutki kryzysu są znacznie mniej dotkliwe niż w np. w przemyśle motoryzacyjnym. Dlatego tutejszy rynek pracy jest dosyć stabilny, choć trudny — wyjaśnia Monika Jasińska z firmy doradztwa personalnego Manpower.

W dodatku w regionach rolniczych większe znaczenie niż w uprzemysłowionych mają czynniki sezonowe.

— Akurat w ostatnich miesiącach bezrobocie w województwach świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim w ryzach utrzymywały prace sezonowe, a właśnie przy nich młodzi ludzie często znajdują zatrudnienie. Może się okazać, że kiedy przyjdzie zima i zajęcia te wygasną, młodych bezrobotnych wyraźnie przybędzie — ostrzega Monika Jasińska.

Problemem obecnym zarówno w Poznaniu, jak i Kielcach czy Toruniu jest natomiast niedopasowanie systemu edukacji do potrzeb rynku pracy.

— Pracodawcy cały czas nie mogą doczekać się wykwalifikowanych specjalistów. To niedopasowanie wychodzi nam we wszystkich analizach od wielu lat. Nastawienie szkół i uczelni powoli zmienia się na korzyść, ale przebiega to dość powolnie — mówi Bernadeta Ignasiak.

Jacek

Kowalczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane