Młodzi przedsiębiorcy nie ufają kredytom

opublikowano: 08-01-2018, 22:00

Większość igreków zakłada firmy dzięki swoim oszczędnościom, choć ma coraz łatwiejszy dostęp do dotacji i pożyczek.

Tylko 10 proc. osób urodzonych w latach 80. i 90. skorzystało z unijnych grantów lub pieniędzy publicznych oferowanych przez urzędy pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej — wynika z raportu Europejskiego Funduszu Leasingowego „Milenialsi w MSP. Pod lupą”. Co ciekawe, ponad połowa przedsiębiorczych igreków przeznaczyła swoje oszczędności na rozkręcenie biznesu. Natomiast 40 proc. młodych osób wzięło na ten cel pożyczkę bankową. Najrzadziej korzystali z opcji seed capital i venture capital.

— Gdybyśmy kilkanaście lat temu zapytali studentów lub wchodzących na rynek pracy absolwentów, kto z nich myśli o założeniu własnej firmy, z pewnością zobaczylibyśmy zaledwie kilka podniesionych rąk. Dziś mamy do czynienia z zupełnie odwrotną sytuacją — zdecydowana większość młodych osób marzy o swoim biznesie. Na tak diametralną zmianę postaw ma wpływ rozwój społeczno-gospodarczy naszego kraju — podkreśla Radosław Woźniak, wiceprezes EFL. Zwraca uwagę, że od kilku lat młode osoby mają łatwiejszy dostęp do różnych form finansowania inwestycji. Wsparcie oferują nie tylko banki, ale również firmy leasingowe i ubezpieczeniowe.

— Na wyciągnięcie ręki są również pieniądze publiczne w urzędach pracy, fundusze unijne, a także wsparcie Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości — zaznacza Radosław Woźniak. Warto podkreślić, że im młodszy igrek, tym częściej korzysta z własnych oszczędności na założenie firmy. Może też liczyć na pożyczki od rodziny i przyjaciół.

W badaniu wzięło udział 500 przedsiębiorców, którzy urodzili się w latach 1980-2000. Reprezentują oni takie branże, jak budownictwo, handel, hotele, gastronomia, teleinformatyka, produkcja, rolnictwo i przetwórstwo, a także transport i usługi. 40 proc. z nich prowadzi mikrofirmę, tyle samo małe przedsiębiorstwo, a 20 proc. — średnie podmioty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu