Młodzi Włosi masowo wyjeżdżają z kraju

DI, PAP
opublikowano: 11-04-2018, 22:00

14 mld EUR rocznie kosztuje Włochy wyjazd tysięcy osób za granicę w poszukiwaniu pracy i nowego życia.

14 mld EUR rocznie kosztuje Włochy wyjazd tysięcy osób za granicę w poszukiwaniu pracy i nowego życia. Zjawisko masowych wyjazdów Włochów, zwłaszcza młodych, do Wielkiej Brytanii i innych państw, monitoruje Ośrodek Włoskich Migracji Altreitalie we współpracy z autorkami bloga — matkami dzieci, które wyemigrowały.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Szacuje się, że w ciągu roku Włochy opuszcza około 780 tys. osób, z których jedna trzecia to absolwenci wyższych uczelni. Ponad połowa to ludzie w wieku do 39 lat. To skutek bezrobocia wśród młodzieży, które wynosi ponad 30 proc. Oszacowany na 14 mld EUR koszt wyjazdów dla kraju w rozumieniu kapitału ludzkiego odpowiada 1 pkt. proc. PKB. Do tego należy dodać koszt wykształcenia młodych ludzi, którzy wykorzystują je potem za granicą.

W analizie zjawiska zaznacza się zmianę ekonomicznych skutków emigracji. Obecnie młodzi Włosi nie wyjeżdżają już po to, by pomagać finansowo swoim rodzicom. To rodziny często zadłużają się, by umożliwić im wyjazd w poszukiwaniu wiedzy, doświadczenia oraz pracy i wspierają dzieci w pierwszym okresie pobytu za granicą do momentu, gdy ustabilizują swoją sytuację. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Młodzi Włosi masowo wyjeżdżają z kraju