Czytasz dzięki

MNI chce pieniędzy od Chińczyków

opublikowano: 02-07-2015, 22:00

Telekomunikacyjno-medialna grupa wytacza działa przeciw chińskiemu funduszowi CEE. Wzywa do ugody — chce 69,2 mln zł z odsetkami.

Transakcja się nie udała, więc zapłaćcie. Do warszawskiego sądu rejonowego trafiły wezwania ugodowe, skierowane do inwestującego chiński kapitał funduszu CEE Equity Partners, dwóch jego dyrektorów inwestycyjnych i jednego współpracownika. Ich autorem jest zarządzana przez Andrzeja Piechockiego spółka MNI. Domaga się od nich „zapłaty wierzytelności” — 69,2 mln zł wraz z odsetkami. Za co?

Andrzej Piechocki, prezes i jednoczesnie znaczacy akcjonariusz MNI
Marek Wiśniewski

— Szczegóły są w pozwie. Oczekujemy długotrwałego procesu sądowego na merytoryczne argumenty, mając nadzieję, że sąd uzna nasze racje — mówi Andrzej Piechocki, prezes i jednocześnie znaczący akcjonariusz MNI (ma 15,78 proc. akcji). W sporze chodzi o pieniądze — i o transakcję, do której nie doszło. O tym, że „fundusz o aktywach o łącznej wartości ponad 400 mln USD” chce za 100 mln zł przejąć jego aktywa telekomunikacyjne, MNI po raz pierwszy informowało 17 marca 2014 r.

Miesiąc później strony podpisały term-sheet, czyli dokument ustalający warunki i zasady procesu sprzedaży. W opublikowanym dwa miesiącetemu raporcie rocznym MNI nie ukrywało już, że spółka negocjowała właśnie z CEE — i że z rezultatów nie jest zadowolona. „Do ewidentnych porażek należy uznać brak zamknięcia transakcji z funduszem CEE na kwotę ponad 100 mln zł, co naraziło grupę MNI na zarzut braku wiarygodności.

Sprawa ta z punktu widzenia spółki nie jest zamknięta i będzie jeszcze miała sądowy ciąg dalszy” — głosi raport roczny MNI. Wezwania ugodowe skierowane są do CEE Equity Partners Ltd. (zarejestrowanego na Cyprze), dwóch dyrektorów inwestycyjnych funduszu (Rafała Andrzejewskiego i Janusza Skrzypkowskiego), a także do Wojciecha Kamienieckiego, który — jak wyjaśnia Andrzej Piechocki — był jedną ze stron listu intencyjnego. Przedstawiciele funduszu nie chcą rozmawiać o sporze z MNI.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Nie komentujemy — mówi Rafał Andrzejewski z CEE. CEE działalność w Polsce rozpoczęło w ubiegłym roku, zarządzając funduszami kontrolowanymi przez China Exim Bank i wyszukując dla Chińczyków cele inwestycyjne. Pierwszą inwestycją był zakup za 240 mln zł 16 proc. akcji kontrolowanej przez Jana Kulczyka spółki Polish Energy Partners (dziś Polenergia).

Następnie do spółki z izraelskim Enlightem fundusz zainwestowałw farmy wiatrowe w Polsce, a potem przejął większościowy pakiet węgierskiej uczelni BKF University of Applied Sciences. Na początku tego roku CEE ogłosiło inwestycję w Electronic Control System, spółkę inżynieryjną, pracującą dla operatorów telekomunikacyjnych m.in. przy budowie masztów.

MNI, mimo sporu z CEE, nie zamierza rezygnować ze sprzedaży aktywów telekomunikacyjnych. Ostatnio grupa wyszła z akcjonariatu Hyperiona, również notowanej na GPW spółki, której głównym biznesem jest obecnie budowa współfinansowanej przez UE Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej. W jednym z raportów bieżących MNI szacowało, że wyjście z segmentu telekomunikacyjnego, zapewniającego mu obecnie prawie połowę przychodów, powinno przynieść około 160 mln zł.

— Strategią MNI jest sprzedaż wszystkich aktywów telekomunikacyjnych, spłata kredytów bankowych i innych zobowiązań — informuje prezes MNI. Spółka deklaruje, że prowadzimy rozmowy z wieloma podmiotami na temat sprzedaży elementów sieci pozostałych po Hyperionie — około 40 lokalizacji. — Na pewno część tych działań zakończy się w tym roku — mówi Andrzej Piechocki. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane