Mniej bloków na węgiel brunatny

opublikowano: 04-01-2018, 22:00

Z początkiem 2018 r. przestała pracować elektrownia Adamów (600 MW) oraz wyłączono najstarszy blok (370 MW) w elektrowni Bełchatów.

Okazało się jednak, że blok w Bełchatowie wróci do systemu. Dlaczego? Jak poinformował Operator Systemu Przesyłowego, ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zdecydowała o zostawieniu bloku 1 do końca 2018 roku. Zważywszy jednak na wymagania środowiskowe będzie pracować maksymalnie 1500 godzin w roku (normalnie niecałe 9 tys. godzin) oraz nie będzie mógł pracować z pełną mocą 370 MW. W praktyce będzie wykorzystywany w przypadku awarii czy braku energii w KSE.

— Mimo że polski rząd nadal wspiera inwestycje węglowe, to zamknięcie Adamowa jasno pokazuje, że nie da się uciec od rzeczywistości. Europa dynamicznie zmierza w innym kierunku, z dala od węgla. To ogromna ulga dla mieszkańców Polski oraz sąsiednich krajów, którzy odczuwają skutki zanieczyszczenia powietrza powodowanego przez niezwykle brudne elektrownie wykorzystujące węgiel brunatny. Nawet jeśli polski rząd wywalczył w Komisji Europejskiej przedłużenie eksploatacji węgla w Polsce, nie może jednak ignorować problemów zdrowotnych, jakie spalanie węgla powoduje — podkreśla Kathrin Gutmann, dyrektor europejskiej kampanii Europe Beyond Coal (Europa bez Węgla).

To międzynarodowa koalicja organizacji obywatelskich działających na rzecz odchodzenia od eksploatacji i wykorzystania węgla, zapobiegania realizacji nowych inwestycji węglowych, przyspieszenia transformacji w kierunku rozwoju czystej energetyki odnawialnej oraz poprawy efektywności energetycznej. Ekolodzy przypominają, że coraz więcej banków rezygnuje z finansowania inwestycji i przedsiębiorstw związanych z węglem. I podkreślają, że Adamów był trzynastą najbardziej toksyczną elektrownią w Europie. To nie koniec planowanych ograniczeń. Z danych z Giełdowej Platformy Informacyjnej (GPI), prowadzonej przez Towarową Giełdę Energii, wynika, że 1 lipca 2018 r. planowane jest obniżenie mocy bloku 2 elektrowni Bełchatów. 1 stycznia 2019 r. zostaną wyłączone dwa bloki elektrowni Łagisza, a kilka miesięcy później jeden z bloków elektrowni Pątnów I. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu