Mniej ryzyka w B+R

opublikowano: 23-01-2019, 22:00

Nie kupuj kota w worku. Stosowanie przetestowanych już innowacyjnych rozwiązań zwiększa szanse powodzenia projektu

Przedstawiciele biznesu, którzy chcą budować swoją pozycję na rynku, muszą wdrażać w firmach pomysły na nowe usługi i produkty. Tym bardziej, że dostęp do gotowych rozwiązań technologicznych jest duży. Warto, aby skupili się tylko na tych, które mogą przynieść im konkretne korzyści. Przedsiębiorcy powinni sprawdzić je jeszcze przed zakończeniem transakcji zakupu pionierskich rozwiązań. Pomogą im w tym dotacje z działania 2.2 programu Inteligentny Rozwój („Otwarte innowacje — wspieranie transferu technologii”). Konkurs z tym wsparciem organizuje Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP).

Agnieszka Wykrzykowska, senior menedżer w Grant Thornton Frąckowiak,
podkreśla, że projekty startujące w konkursie ARP powinny być zgodne z co
najmniej jedną krajową inteligentną specjalizacją (KIS) i dotyczyć innowacji
produktowej lub procesowej.
Zobacz więcej

POSTAWIĆ NA KIS:

Agnieszka Wykrzykowska, senior menedżer w Grant Thornton Frąckowiak, podkreśla, że projekty startujące w konkursie ARP powinny być zgodne z co najmniej jedną krajową inteligentną specjalizacją (KIS) i dotyczyć innowacji produktowej lub procesowej. Fot. ARC

Czym są otwarte innowacje? To nowatorskie rozwiązania, które można transferować do wielu firm. Dzięki temu nie pracują one na rzecz tylko jednego przedsiębiorstwa, ale są wykorzystywane wielokrotnie. Granty sfinansują zakup technologii lub uzyskania do niej licencji, w tym m.in. patentów, wzorów użytkowych, przemysłowych i know-how. Wysokość wsparcia jest uzależniona od wielkości firmy i jej lokalizacji. Dotacje pokryją do 70 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

— Maksymalna wysokość grantu, na jaką może liczyć firma, wynosi 200 tys. EUR. Jeżeli spółka korzystała już z usług doradczych, dotacja jest pomniejszana o przyznane na ten cel dofinansowanie — wyjaśnia Agnieszka Wykrzykowska, senior menedżer w departamencie doradztwa europejskiego w Grant Thornton Frąckowiak.

Więcej pieniędzy

W puli jest 50 mln zł, czyli o 20 mln zł więcej niż w poprzednim konkursie. Przedsiębiorcy mogą powalczyć o granty do końca roku. Jeżeli ARP szybciej rozdzieli pieniądze między wnioskodawców, wówczas nabór zakończy się wcześniej. Konkurs jest ciągły i podzielony na 12 rund. Eksperci agencji będą podejmować decyzję o przyznaniu wsparcia w ciągu trzech miesięcy od zakończenia danej rundy. Przedsiębiorca, który podpisze umowę o dofinansowanie, musi zadeklarować wdrożenie technologii do końca 2022 r. W poprzednim naborze miał na to czas do końca 2019 r. Poza większym budżetem i dłuższym okresem na wdrożenie sprawdzonych innowacyjnych rozwiązań, pozostałe założenia konkursu, w tym kryteria oceny wniosków, nie zmieniły się. O czym jednak przedsiębiorca musi pamiętać?

— Projekt musi być zgodny z co najmniej jedną krajową inteligentną specjalizacją. Co ważne, przedsięwzięcie musi dotyczyć innowacji produktowej lub procesowej. Istotny jest również wzrost przychodów ze sprzedaży wynikający z realizacji projektu. W przypadku mikrusów i maluchów powinien on wynieść 15 proc. wartości przychodów z roku bazowego. Natomiast dla średniaków — 10 proc. — zaznacza Agnieszka Wykrzykowska.

Konkurs przewiduje trzy kategorie kryteriów punktowych Pierwszą z nich jest poziom gotowości technologicznej zakupionego rozwiązania. Jest on określany według TRL (ang. Technology Readiness Level), czyli 9-stopniowej skali. Nie może być jednak niższy niż TRL 7.

— Istotna jest także skala innowacyjności przedsięwzięcia. Im krócej jest znana technologia, tym więcej punktów może uzyskać projekt — podkreśla Agnieszka Wykrzykowska.

Zwraca uwagę także na liczbę wdrożeń dawcy technologii. Jeżeli jest ich więcej, to szanse na powodzenie projektu rosną, a tym samym jest on lepiej oceniany przez specjalistów ARP.

Trendy rynkowe

Marta Kaniewska, starszy konsultant w Crido, wyjaśnia, że usługi doradztwa technologicznego obejmują m.in. audyt innowacyjności firmy, analizę otoczenia rynku i konkurencji pod kątem dostępu do nowatorskich rozwiązań, a także optymalizację regulacji wewnętrznych w firmie w kontekście wdrożenia innowacji.

— Eksperci zweryfikują technologie pod kątem aktualnych trendów rynkowych, potencjału, szans i przeszkód w jej komercjalizacji. Analiza może objąć też obecnie wykorzystywane przez przedsiębiorcę pionierskie rozwiązania, co daje pełniejszy obraz ścieżki rozwoju spółki. Dzięki audytowi, przedstawiciele biznesu mogą poznać obszary działalności, w których wdrożenie nowinek przyniesie wymierne korzyści — zaznacza Magdalena Kosewska-Kwaśny, partner w Crido.

Zauważa, że MŚP mogą liczyć też na rekomendacje dotyczące wprowadzenia koniecznych zmian w firmie, aby szybciej i skuteczniej wdrażały innowacje. Pomocna dla firm może być również Platforma Transferu Technologii, ważny element działalności ARP. To miejsce, które skupia dawców i biorców innowacyjnych projektów. Agencja wykorzystuje je do znajdowania najbardziej nowatorskich pomysłów dla przedsiębiorstw, które są na nie otwarte i chcą je wdrażać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy