Mniej upadłości, więcej osób na bruku

SW
opublikowano: 04-03-2013, 00:00

Aż 4,5 tys. osób straciło w lutym zatrudnienie w związku z upadłościami pracodawców.

W lutym upadło 76 firm — podaje Euler Hermes na podstawie danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego. To mniej niż miesiąc wcześniej. Ale bardziej dotkliwie.

— Liczba upadłości była mniejsza, natomiast zarówno zsumowany obrót, jak i zatrudnienie w firmach, których bankructwo ogłoszono w lutym (ok. 1,25 mld zł, przy łącznym zatrudnieniu ok. 4,5 tys. osób), były zdecydowanie większe od tych styczniowych (odpowiednio 800 mln zł przy zsumowanym zatrudnieniu ok. 3 tys. osób). Większe więc będą straty w postaci wpływów podatkowych,jak również ponoszone koszty społeczne — mówi Tomasz Starus, dyrektor Biura Oceny Ryzyka i główny analityk w Euler Hermes.

Wśród dziesięciu największych pod względem obrotów przedsiębiorstw, które zbankrutowały w lutym, aż sześć to firmy budowlane, z czego trzy to firmy wyspecjalizowane w obiektach inżynierii lądowej i drogownictwie, a dwie w pracach towarzyszących.

Oprócz budowlanki najwięcej upadłości odnotowano w przemyśle. Widoczne były również m.in. problemy branż usługowej, w tym firm obsługujących nieruchomości (zarządzających, pośredniczących w wynajmie, zarządzaniu i sprzedaży). Od początku roku liczba upadłości sięgnęła 166, o 13 proc. więcej niż rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Mniej upadłości, więcej osób na bruku