Mniejsze firmy mają priorytet

Marek Machnicki
opublikowano: 29-03-2004, 00:00

Przedsiębiorcy na poprawę konkurencyjności uzyskają bezpośrednio prawie 970 mln EUR.

Sektorowy Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw ma wzmocnić konkurencyjność polskiej gospodarki przez wsparcie rozwoju firm oraz instytucji otoczenia biznesu. Program finansowany z funduszy strukturalnych składa się z dziewięciu działań, z których pięć skierowanych jest do instytucji otoczenia biznesu, a cztery do przedsiębiorstw. Wszystkie będą współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Budżet SPO WKP to blisko 1,7 mld EUR, z czego na bezpośrednie wsparcie firm przeznaczono prawie 970 mln EUR.

Cztery obszary

Środki dla przedsiębiorstw będzie można wykorzystać w czterech obszarach działań, z czego prawie 940 mln EUR bezpośrednio na inwestycje. W tym część wykorzystana zostanie na sfinansowanie usług doradczych (33,1 mln EUR). Preferencjami zostały objęte małe i średnie firmy, dla których pula pomocy wynosi około 850 mln EUR. Nie zapomniano też o dużych firmach dokonujących nowych inwestycji.

Przedsiębiorca, ubiegający się o środki z SPO WKP, może otrzymać dofinansowanie na inwestycje w ramach działania 2.2.1 oraz internacjonalizację przedsiębiorstwa 2.2.2, bez względu na wielkość firmy. Oznacza to, iż w drodze po pieniądze konkurować będą małe, średnie i duże przedsiębiorstwa.

Kolejną szansą w uzyskaniu dotacji na inwestycje dla mniejszych firm będzie działanie 2.3, w ramach którego będzie można zmodernizować przedsiębiorstwa, wdrożyć wspólne przedsięwzięcia inwestycyjne oraz wykorzystać nowoczesne technologie.

W ramach działania 2.4 dotowane będą inwestycje przedsiębiorców związane z budową oczyszczalni ścieków, modernizacją obiektów spalania paliw oraz inwestycje w produkcję skojarzoną energii elektrycznej i ciepła.

Środki na doradztwo

Oprócz dofinansowania inwestycji, fundusze pomocowe przekazane zostaną na usługi doradcze (działanie 2.1) w zakresie prowadzenia przedsiębiorstwa na jednolitym rynku europejskim, w zakresie jakości, czyli projektowania, wdrażania i doskonalenia systemów zarządzania jakością oraz uzyskiwania certyfikatów zgodności. Dodatkowo firmy uzyskają dotacje na doradztwo m.in. w zakresie innowacji i nowych technologii, działalności eksportowej, a także doradztwo przy tworzeniu sieci korporacyjnych przedsiębiorstw oraz ich połączeniu.

Marek Machnicki zastępca dyrektora departamentu doradztwa biznesowego DGA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Machnicki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Mniejsze firmy mają priorytet