Mniejsze hałdy popiołów

opublikowano: 12-07-2018, 22:00

Grupa Ekotech przetworzyła 250 tys. ton popiołów węglowych. Firma wyprodukowała m.in. 100 tys. ton spoiwa hydraulicznego.

Według światowych szacunków, jedynie 60 proc. ubocznych produktów spalania w energetyce podlega ponownemu wykorzystaniu. Pozostałe 40 proc. zalega na składowiskach, stanowiąc obciążenie dla środowiska i elektrowni, płacących za ich zabezpieczenie i utrzymanie. W przypadku Polski współczynnik zagospodarowania jest jeszcze niższy.

Grupa Ekotech przetwarza popiół na spoiwa hydrauliczne — tańszą i bardziej ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych produktów takich jak beton i cement. Do czerwca 2018 r. przetworzyła 250 tys. ton popiołów węglowych, obniżając emisję CO 2 o 50 tys. ton.

— Produkcja klinkieru portlandzkiego, który jest składnikiem cementu, wymaga bardzo wysokiej temperatury. Dlatego proces jest energochłonny i bardzo zanieczyszcza powietrze. Wyprodukowanie jednej tony cementu to około 700 kg CO 2 wyemitowanego do atmosfery. Produkcja spoiw hydraulicznych Tefra nie wiąże się z żadną dodatkową emisją CO 2 — wyjaśnia Kamil Szczygielski, prezes Grupy Ekotech.

Spoiwa Tefra poprawiają nośność podłoża, by mogło stanowić grunt pod inwestycje drogowe, kolejowe czy wielkopowierzchniowe (np. hale fabryczne). Jest też stosowane w budownictwie hydrotechnicznym (poprawianie parametrów wałów przeciwpowodziowych). Dzięki dużej wydajności instalacji produkcyjnej, spoiwa są produkowane w elektrowni wtedy, gdy występuje na nie zapotrzebowanie. Popiół trafia wprost do instalacji produkcyjnej, a z niej gotowy produkt jest transportowany bezpośrednio na plac budowy.

Na drugą połowę 2018 r. zakontraktowano już dostawę 150 tys. ton Tefry. Przetwarzanie popiołów przynosi korzyści nie tylko dla środowiska i branży budowlanej, ale także dla energetyki (niższe koszty za utrzymanie i zabezpieczenie składowisk).

Grupa Ekotech działa od 1992 r. Rozwinęła całą rodzinę produktów Tefra, złożoną ze spoiw do osuszania i stabilizacji gruntów w budownictwie komunikacyjnym oraz do tworzenia przesłon przeciwfiltracyjnych w budownictwie melioracyjnym i geotechnicznym. Ze względu na swoją specjalizację jest także zaangażowana w projekty mające na celu wprowadzenie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy