Mniejsze spółki IT też potrafią zarabiać

opublikowano: 14-04-2014, 00:00

WIG-Informatyka nie rozpieszcza inwestorów. Ale niektóre spółki tak, nawet jeśli są tak małe, że w indeksie się nie mieszczą.

W ciągu ostatniego miesiąca akcje handlującego oprogramowaniem CAD/CAM Procadu podrożały ponad 15 proc., a w ciągu 12 miesięcy o 23 proc. Nie jest to jakaś nadzwyczajna dynamika wzrostu kursu, ale w obu przedziałach czasowych nieosiągalna dla takich giełdowych tuzów rodzimej branży IT, jak Asseco Poland czy Comarch. W ciągu ostatniego miesiąca ich akcje przyniosły straty, a w ciągu roku jednocyfrowe zyski. Podobne zresztą były ich wyniki finansowe za 2013 r. Ostatni wzrost notowań Procadu był zaś konsekwencją bardzo dobrych rezultatów za miniony rok. Firma pochwaliła się w nim wzrostem zysku netto niemal o 200 proc. — do 1,3 mln zł.

Zobacz więcej

MAŁY MOŻE WIĘCEJ: Procad, kierowany przez Jarosława Jarzyńskiego, to jedna z najmniejszych spółek giełdowych. Zysków wcale nie ma jednak małych. [FOT. RK]

„Do poprawy zysków grupy znacząco przyczyniły się wynikiosiągnięte w segmencie usług inżynierskich, wynikające z poprawy koniunktury w branży okrętowej, samochodowej oraz kolejowej, ale również z realizacji projektów, których wykonanie przesunęło się na 2013 rok” — czytamy w sprawozdaniu zarządu Procadu. Do tego dochodzi restrukturyzacja spółki zależnej AutoR KSI, w której zmieniono zarząd i stratę przekuto w zysk.

Gazeli skok

O ile jednak Asseco wyceniane jest na niemal 4 mld zł, a Comarch na 700 mln, to wartość rynkowa Procadu wynosi ledwie 12 mln zł. I nie jest to jedyna z małych spółek IT, która odnotowała w 2013 r. wyraźną poprawę wyników. Około 40 mln zł warte jest Simple, którego zysk wzrósł w 2013 r. o 76 proc. — do 2,6 mln zł.

Na jego akcjach można było zarobić około 30 proc. w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, ale już w ciągu roku tylko 14 proc. Warto zwrócić uwagę, że firma unika strat i systematycznie zwiększa sprzedaż, dzięki czemu uzyskała tytuł Gazeli Biznesu. — W 2014 r. konsekwentnie będziemy realizować strategię szybkiego rozwoju spółki poprzez dalszy rozwój organiczny. Zamierzamy intensywnierozwijać posiadane produkty oraz kreować nowe — zadeklarował przy okazji publikacji wyników za 2013 r. Przemysław Gnitecki, prezes Simple.

Średniacy w natarciu

Prawdziwa hossa trwa jednak na akcjach kilku średnich spółek IT. Akcje Betacomu tylko w ciągu ostatniego półrocza niemal podwoiły cenę. W ciągu 12 miesięcy podrożały ponad 160 proc. Betacomowi na pewno pomógł ZUS, z którym we wrześniu 2013 r. firma podpisała umowę na niemal 20 mln zł. W dużej mierze dzięki niemu Betacom po trzech kwartałach roku obrotowego 2013/2014 ma już 91,7 mln zł przychodów (rok finansowy kończy się 31 marca), podczas gdy w całych latach 2011 i 2012 oscylowały one w okolicach 80 mln zł. Atende w ciągu roku podrożało o 150 proc., a Elzab o 240 proc. Tym zwyżkom towarzyszyła wyraźna poprawa wyników.

Zysk najbardziej wzrósł w Elzabie — o prawie 350 proc. W Atende o 90 proc., a w Betacomie o ponad 210 proc. W wartościach bezwzględnych są jednak istotne różnice. Zyski Elzabu i Atende przekraczają 10 mln zł, a Betacomu — tylko 2,3 mln zł. Dlatego, przy zbliżonych przychodach Elzab jest już wyceniany na ponad 130 mln zł, a Betacom na 27 mln zł.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy