Mniejszy metraż przyciąga nabywców

opublikowano: 25-09-2017, 22:00

Metr kwadratowy mniej to w dużym mieście duża oszczędność. Dlatego na nowych osiedlach Radiusa będą głównie lokale do 55 mkw.

Działająca na rynku nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych spółka Radius Projekt ruszyła z budową osiedla Park Leśny Rembertów w Warszawie. W pierwszym etapie inwestycji powstanie 200 mieszkań o powierzchni 26-75 mkw. W stolicy firma przygotowuje się też do budowy apartamentów Raków. Sprzedaż pierwszego etapu, w którym powstanie 138 mieszkań, ruszy w październiku 2017 r. Deweloper zapewnia, że będzie koncentrował się na budowie mniejszych lokali.

— W Parku Leśnym Rembertów najwięcej powstanie mieszkań dwupokojowych, do 40 mkw., i trzypokojowych, o powierzchni 50-55 mkw., bo to one najszybciej znajdują nabywców. Z danych GUS wynika, że przeciętne deweloperskie mieszkanie skurczyło się od 2010 r. o 7,7 mkw. i ma teraz 56,9 mkw. Najwyższy spadek widać w dużych miastach, gdzie jest najdrożej i na kilku metrach kwadratowych można zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niższe są też koszty transakcyjne, jak taksa notarialna, opłaty sądowe,koszty uzyskania kredytu, odsetki itd.

Nie bez znaczenia są też koszty późniejszej eksploatacji mieszkania. Na mniejsze, bardziej kompaktowe, lokum łatwiej również znaleźć najemcę. Są przez to lepszą lokatą kapitału i cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów — tłumaczy Robert Nowakowski, prezes spółki Radius Projekt Nowy Raków. O trendzie mówią też analitycy.

— W Polsce mieszkania nadal są relatywnie drogie, dlatego by obniżyć cenę zakupu, ludzie kupują mniejsze. Dotyczy to także rynku wtórnego, gdzie przedmiotem 75 proc. transakcji są mieszkania o powierzchni do 60 mkw. Najchętniej kupowane są lokale 2— i 3-pokojowe, które odpowiadają za prawie 70 proc. popytu — mówi Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości w firmie Home Broker. Jarosław Skoczeń, członek zarządu Grupy Emmerson, dodaje, że kupujący nie chcą zadłużać się na duże kwoty, a do dużego mieszkania wolą dochodzić etapami.

— Kiedyś mieszkanie kupowało się jedno na całe życie. Teraz badania wskazują, że jedna rodzina potrafi się przeprowadzić dwa, a nawet trzy razy, aż będzie zadowolona z powierzchni i lokalizacji swojego lokum — uważa ekspert Emmersona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu