Mniejszy podatek dla nierezydenta

Joanna Inorowicz
opublikowano: 22-06-2006, 00:00

Wysokość podatku, jaki zapłaci pracownik obcokrajowiec, zależy od tego, czy jest on rezydentem w Polsce.

Firma zatrudniająca obcokrajowców na kontraktach menedżerskich zwróciła się do nas z pytaniem, jak ma rozliczyć pod względem podatkowym wynagrodzenie obywatela Francji, który nie jest zameldowany w Polsce.

— Zgodnie z polskimi przepisami wynagrodzenie wypłacane nierezydentom na podstawie kontraktu menedżerskiego podlega opodatkowaniu zryczałtowaną stawką podatkową w wysokości 20 procent przychodu, bez możliwości pomniejszenia o koszty uzyskania — wyjaśnia Andrzej Mazur, doradca podatkowy z Ernst & Young w Poznaniu.

Ponieważ ten sposób opodatkowania jest preferencyjny w stosunku do opodatkowania dochodu według skali progresywnej, przed zastosowaniem stawki zryczałtowanej należy się upewnić, czy wynagradzaną osobę może traktować jako nierezydenta dla potrzeb polskich przepisów podatkowych (nierezydent to osoba mająca stałe miejsce zamieszkania poza Polską).

— Zastosowanie podatku zryczałtowanego będzie więc możliwe tylko wtedy, gdy centrum interesów życiowych cudzoziemca pozostało za granicą, choć wykonuje on usługi w Polsce i czasowo tu przebywa. Warto podkreślić, że miejsca zamieszkania nie należy utożsamiać z adresem zameldowania — mówi Andrzej Mazur.

Należy też sprawdzić, czy okoliczności świadczenia usług przez nierezydenta i treść podpisanej umowy spełniają przesłanki konieczne do uznania łączącego strony stosunku prawnego za kontrakt menedżerski, a nie na przykład za umowę o pracę. Kontrakt menedżerski to forma umowy-zlecenia, której przedmiotem jest świadczenie usług zarządczych.

Wynagrodzenie wypłacane w walutach obcych należy dla celów podatkowych przeliczyć na złote według kursu kupna (ogłaszanego przez bank, z którego korzystał podatnik) z dnia otrzymania tego wynagrodzenia lub postawienia go do dyspozycji podatnika. Spółka, wypłacająca nierezydentowi wynagrodzenie na podstawie kontraktu menedżerskiego, musi wykazywać wypłacane kwoty na zbiorczych miesięcznych deklaracjach PIT-8A i co miesiąc wpłacać zryczałtowany podatek. Do końca lutego następnego roku powinna ponadto przygotować imienną roczną informację podatkową IFT-1R i przesłać ją do polskiego urzędu skarbowego oraz do nierezydenta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Inorowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu