Mniejszym firmom razem jest łatwiej

opublikowano: 12-06-2018, 22:00

Współpraca Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa w rok zrzeszyła ponad 30 firm, teraz planuje dojść do 100. Pierwsze efekty kooperacji już są

Stowarzyszenie zrzeszające małych i średnich przedsiębiorców z polskim kapitałem, budujących sukces w oparciu o wartości chrześcijańskie i patriotyzm gospodarczy — to idea przyświecająca Radzie Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa (RGSWS), która działa od roku.

Po roku działalności jesteśmy zauważalni, zapraszani i słyszani. Teraz chcemy, by nas również słuchano. Dlatego chciałbym w tym roku wydłużyć listę członków RGSWS do setki. Rada byłaby wówczas zapraszana do uczestnictwa w inicjatywach legislacyjnych — mówi Piotr Hofman, prezes Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa i właściciel Grupy Inwest.
Zobacz więcej

KOLEJNY KROK:

Po roku działalności jesteśmy zauważalni, zapraszani i słyszani. Teraz chcemy, by nas również słuchano. Dlatego chciałbym w tym roku wydłużyć listę członków RGSWS do setki. Rada byłaby wówczas zapraszana do uczestnictwa w inicjatywach legislacyjnych — mówi Piotr Hofman, prezes Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa i właściciel Grupy Inwest. Fot. ARC

— Naszą misją jest wspieranie rodzimych firm w Polsce i za granicą. Przez ostatnie kilkanaście lat zasady konkurencji zostały zachwiane na ich niekorzyść. Chcemy to zmienić — mówi Piotr Hofman, prezes RGSWS i jednocześnie właściciel Grupy Inwest, średniej wielkości dewelopera z Warszawy.

Prawo dla małych

Rada postuluje zmiany w prawie zamówień publicznych.

— Firmom z sektora MŚP łatwiej brać udział w mniejszych przetargach. Warto dzielić warte kilkaset milionów złotych przetargi na mniejsze, co jest zgodne z przepisami UE. Mogą w nich wtedy startować wyspecjalizowane firmy. Gdy zamówienie ma bardzo ogólny zakres, do przetargu może się zgłosić tylko duży podmiot, który ma wiele działów zajmujących się różnymi usługami — mówi Piotr Hofman.

Kolejna sprawa to finansowanie.

— Wadium i gwarancja to dla mniejszych firm często bariera nie do przejścia. Przydałby się model do finansowania możliwości udziału w przetargach w ramach krajowych instytucji finansowych. Następną ważną sprawą jest zapewnienie waloryzacji w umowach. Dziś w inwestycjach realizowanych na podstawie wygranych półtora roku temu przetargów różnica między zakontraktowanym wynagrodzeniem firm a realnymi kosztami sięga 1,5-2 mld zł na ich niekorzyść. Postulujemy też, by kosztorysy przygotowywane przez zamawiających powstawały w oparciu o aktualne ceny, a nie archiwalne dane — wymienia Piotr Hofman.

Zagraniczna siatka

Rada prowadzi też program Kapitał Polonii. — Chcemy w jego ramach łączyć przedsiębiorców w Polsce z firmami założonymi przez Polaków za granicą. Przedsiębiorcy mogą stać się dla siebie przewodnikami w biznesie. W ten sposób odpadną koszty analiz, opinii i dokumentacji prawnej — wymienia prezes RGSWS.

Rada wspiera w ten sposób jednego z członków — firmę z branży spożywczej — która jest zainteresowana przejęciem w Czechach. Pomaga jej m.in. inny członek rady: firma wyspecjalizowana w doradztwie i pozyskiwaniu finansowania na ekspansję zagraniczną. W ramach tego programu rada otworzyła w lutym w Wilnie pierwsze zagraniczne biuro.

— Największą bolączką działających tam przedsiębiorców z polskimi korzeniami jest brak polskiego banku — mówi Piotr Hofman.

Rada wystosowała do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii apel o uruchomienie takiej placówki. Resort odpowiedział, że popiera inicjatywę, ale decyzja taka ma charakter biznesowy i pozostaje w gestii banków. Przypomniał o zakończonych porażką próbach rozwoju polskich banków — PKO BP i Kredyt Banku — na Litwie.

„Niemniej według posiadanych przez nas informacji, jeden z polskich banków analizuje możliwość wejścia na rynek litewski” — czytamy w piśmie do RGSWS.

Na początek franczyza

W tym roku rada zajmie się kolejnym wątkiem — franczyzą.

— To często pierwszy krok do własnego biznesu. Chcemy rozpocząć program edukacji.Musimy przekonać franczyzodawców, by otworzyli się na przedsiębiorców i zapewnili im wsparcie, a przedsiębiorców — by nie traktowali tego, jako nadmiernej kontroli — wyjaśnia Piotr Hofman.

RGSWS pomoże też swoim członkom znaleźć finansowanie w funduszach.

— Rozpoczęliśmy współpracę z bardzo dużym funduszem PE. Zrobimy wśród naszych członków roadshow i niewykluczone, że w drugim półroczu dojdzie do transakcji — zapowiada Piotr Hofman.

Jego zdaniem, trzeba zmienić wzajemne postrzeganie funduszy i firm.

— Mały przedsiębiorca uważa, że fundusz to dominujący partner, który przejmuje jego biznes. Tak nie jest. Fundusz chce wejść, zrestrukturyzować, wyjść i zarobić. Można z jego pomocą przebić szklany sufit pułapki średniego rozwoju. W Stanach Zjednoczonych każdy człowiek, który zaczyna biznes w garażu, marzy, żeby fundusz wyciągnął go z tego garażu na 20. piętro biurowca na Manhattanie. Z drugiej strony, fundusze poszukujące celów inwestycyjnych zbyt często koncentrują się na start-upach. Tymczasem jest wiele firm, które działają na rynku od lat, ale wciąż borykają się z brakiem kapitału, słabą strukturą zarządzania i brakiem know-how — uważa Piotr Hofman.

Jego zdaniem, w ten projekt wpisuje się właśnie program Kapitał Polonii.

Potroić moce

Pierwsze efekty działania rady już są.

— Kilku członków RGSWS — Grupa Inwest, firma generalnego wykonawstwa Instalbud z Rzeszowa i grupa projektowa Agawa — stworzyło konsorcjum. Zrealizujemy wspólnie projekt w Poznaniu w ramach programu Mieszkanie+, wybudujemy w jego ramach ok. 300 mieszkań. Przygotowujemy się też do przetargu na budowę osiedla na 20 tys. mkw. na Śląsku — mówi Piotr Hofman.

Jednocześnie przyznaje, że w grupie brakuje producenta materiałów budowlanych.

— Chcemy kupić taką firmę, prowadzimy zaawansowane rozmowy, za miesiąc spodziewam się tej firmy na pokładzie Grupy Inwest — mówi Piotr Hofman.

Rada w rok zrzeszyła 34 firmy z branż budowlanej, OZE, finansowej i spożywczej.

— Członkostwo kosztuje kilkaset złotych miesięcznie. Wyróżnia nas to, że wyznajemy podobne wartości w życiu osobistym i budowaniu biznesu, koncentrujemy się na firmach mikro, małych i średnich, choć zapraszamy też duże, a także mamy silne zaplecze w mediach i potrafimy szybko reagować — mówi Piotr Hofman. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu