Mobilne laboratoria

opublikowano: 15-11-2018, 22:00

PKN Orlen przekazał Krajowej Administracji Skarbowej trzy nowoczesne wozy laboratoryjne. Umożliwiają określenie składu paliw ciekłych.

Rynek paliwowy to jeden z priorytetów dla uszczelniania systemu podatkowego.

— Dzięki specjalistycznym pojazdom możemy w dowolnym miejscu wykrywać nielegalne paliwo, które jest zagrożeniem nie tylko dla silników samochodowych, lecz przede wszystkim dla uczciwej konkurencji na rynku paliw — twierdzi prof. Teresa Czerwińska, minister finansów.

Specjalistyczne samochody wyposażone w sprzęt laboratoryjny są wykorzystywane przez Krajową Administrację Skarbową do działań kontrolnych. W 2017 r. PKN Orlen przekazał dwa pojazdy tego typu. Z samochodami, które Krajowa Administracja Skarbowa otrzyma w listopadzie 2018 r., będzie to już siedem specjalistycznych pojazdów. Wartość jednego mobilnego laboratorium to około 1,5 mln zł.

— Zasady uczciwej konkurencji i przestrzeganie przepisów mają dla na nas ogromne znaczenie. Dlatego liczymy, że najnowocześniejszy sprzęt ułatwi dalsze ograniczanie nieprawidłowości rynkowych i pozwoli usankcjonować jak najwyższe normy na polskim rynku obrotu paliwami — podkreśla Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Rezultaty kontroli pokazują, że wykorzystanie laboratoriów mobilnych skutecznie ogranicza wprowadzanie do obrotu nielegalnych paliw w Polsce. Od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2018 r. dwa mobilne laboratoria wykorzystywane przez Krajową Administrację Skarbową zakwestionowały prawie 20 proc. badanych próbek. Stwierdzono w nich niezgodność wartości parametrów uzyskanych w wyniku badania z wartościami wymaganymi przepisami dla deklarowanych towarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy