Mobilny sprzęt usprawnia pracę

Przedsiębiorcy coraz częściej stawiają na innowacje, które ułatwiają zatrudnionym wykonywanie zadań poza siedzibą firmy

Badania pokazują, że rośnie liczba osób pracujących poza siedzibą firmy. Pomaga im w tym sprzęt elektroniczny, m.in. notebooki, typowo biznesowe tablety, telefony z dodatkowymi funkcjami czy wyświetlacze. Do grona specjalistów reprezentujących zawody od zawsze związane z mobilnością, np. przedstawicieli handlowych, dołączają osoby, którym pracodawcy oferują większą swobodę w wyborze miejsca wykonywania obowiązków.

Zobacz więcej

MAGIA: Urządzenia mobilne znoszą barierę przestrzeni i czasu — mówi Piotr Badowski, szef firmy Nanovo. Marek Wiśniewski

— Do najważniejszych wyzwań związanych z mobilnością zespołu należy zapewnienie dobrej łączności z internetem oraz poręczność i niezawodność sprzętu w sytuacji, kiedy nie mamy stałego podłączenia do źródła prądu. Jeśli chodzi o dostęp do sieci, wiele osób polega na hot spotach wygenerowanych przez telefon. Niestety takie rozwiązanie jest bardzo obciążające dla baterii. Dlatego, zwłaszcza jeśli w podróży chcemy korzystać z sieci, także na laptopie czy tablecie, warto pomyśleć o przenośnym modemie, zaopatrzonym w router Wi-Fi — zwraca uwagę Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor ds. handlu i marketingu Mikomax Smart Office.

Trend: miniaturyzacja

Jeśli chodzi o możliwość ładowania sprzętu w drodze, wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem pozostają power banki. O ich popularności decyduje niewielki rozmiar, funkcjonalność i kompatybilność z różnymi urządzeniami. Kolejnym trendem, ułatwiającym korzystanie z technologii mobilnych, jest tzw. ładowanie indukcyjne, niewymagające korzystania z kabli. Jednak dłuższy czas zasilania baterii, w porównaniu z tym z wykorzystaniem przewodu, oraz brak kompatybilności wielu modeli telefonów z tego typu ładowarkami, sprawia, że na razie ta technologia nie do końca odpowiada potrzebom często podróżujących pracowników. Pracownicy czerpią też korzyści z postępującej miniaturyzacji wielu urządzeń. Przykładem mogą tu być tzw. miniprojektory, które są na tyle niewielkie, że mieszczą się w dłoni.

— Oferują one na tyle dobrą jakość obrazu, że możliwe jest czytelne wyświetlenie prezentacji na ścianie, jeśli akurat nie dysponujemy ekranem. Inny gadżet, który może przydać się poza firmą, to głośniki bluetooth. Są one lekkie, miniaturowe i nie wymagają przewodów. Doskonale sprawdzą się, kiedy chcemy wesprzeć nagłośnienie prezentacji albo poprawić jakość dźwięku w czasie telekonferencji — dodaje Zuzanna Mikołajczyk.

Sieć bez kabli

Dzięki urządzeniom przenośnym nawet z pozoru statyczne przestrzenie do pracy oferują mobilność. Przykładem jest Eurocentrum Office Complex na warszawskiej Ochocie — w tym nowoczesnym, 14-piętrowym biurowcu o powierzchni użytkowej sięgającej prawie 70 tys. mkw. łatwo byłoby się zgubić. Ale od czego jest system wielokanałowej komunikacji i nawigacji, wprowadzony przez firmę Nanovo, która na rynku B2B kojarzy się głównie z wielkoformatowymi monitorami Digital Signage (DS)?

— Instalacja w Eurocentrum oddycha dwoma płucami. Pierwszym są montowane na ścianach ogromne, interaktywne nośniki DS, drugim — smartfonowe, kilkucalowe monitory pracowników i gości, na których mogą oni śledzić informacje o usytuowaniu biur, sal konferencyjnych i spotkaniach biznesowych — opisuje Piotr Badowski, prezes i jeden z założycieli spółki Nanovo.

Innym aspektem usprawniania pracy za pomocą mobilności jest tworzenie sieci urządzeń bez kabli i Wi-Fi. Nanovo używa do tego kart LTE, dzięki czemu obniża koszty i skraca czas wdrożeń. Takie przedsięwzięcia wpisują się w popularne ostatnio zjawisko — internetu rzeczy.

 

Komentarz partnera 

Efektywnie także poza biurem

Tomasz Szewczak
SMB PCG 4P Manager, Lenovo

Dla pracownika, który zmienia miejsce pracy, ważne jest, aby wybrać urządzenie elastyczne, które dobrze sprawdzi się zarówno w biurze, podróży, jak i na spotkaniu. Taki notebook musi zapewniać wysoki komfort pracy nawet w ciągu wielu godzin spędzonych przed komputerem. Dzięki zastosowaniu matowej matrycy, która nie odbija światła, użytkownicy urządzeń biznesowych mogą komfortowo pracować w miejscach silnie oświetlonych, takich jak np. sale konferencyjne, ale także w czasie podróży, np. w pociągu. Imponujący obraz gwarantuje np. nowy Lenovo ThinkPad X1 Carbon, który został wyposażony w najwyższej klasy 14-calowy wyświetlacz o rozdzielczości Full HD.

Kwestia bezpieczeństwa danych to priorytet w urządzeniach biznesowych. Wspomniany już ThinkPad X1 Carbon wykorzystuje czytnik linii papilarnych, który pozwala logować się przy użyciu danych biometrycznych — zamiast wpisywać hasło, wystarczy przeciągnięcie palcem. Dzięki tak nowoczesnym rozwiązaniom możemy mieć pewność, że nasze urządzenie gwarantuje pełną ochronę danych. Korzystanie z notebooka w podróżach służbowych, w zmiennych i nieprzewidywalnych warunkach pozabiurowych, wiąże się z narażaniem go na różne uszkodzenia. Ważne, aby przy wyborze komputera firmowego zwrócić uwagę na materiały, z jakich został wykonany, oraz na wzornictwo — oba te elementy powinny zapewniać solidność.

Ciekawym rozwiązaniem są również tablety typowo biznesowe, wykorzystywane najczęściej przez pracowników mobilnych. Najważniejszym elementem każdego tabletu jest ekran, dlatego niezwykle ważne jest, aby zwrócić uwagę na wykonanie go z materiałów odpornych na zarysowania i uderzenia. Lenovo dbając o wysoką jakość użytkowania, matryce swoich biznesowych tabletów pokrywa taflą pancernego szkła Dragontrail Glass. Kolejnym elementem zwiększającym wytrzymałość urządzenia jest obudowa. Jeżeli jest wykonana z trwałego i elegancko prezentującego się materiału, np. aluminium, oraz posiada dodatkowe wzmocnienia — np. gumowe wykończenia, które zabezpieczają sprzęt w przypadku upadku, pozwoli nam to uniknąć kosztownych napraw. Duża mobilność pracowników wiąże się z wyższą niż zwykle dbałością o ochronę danych. Aby zapewnić użytkownikom biznesowym jak największy komfort i poczucie bezpieczeństwa, stosuje się w tabletach takie zabezpieczenia, jak układy szyfrujące TPM, zintegrowane czytniki kart Smart czy czytniki linii papilarnych. Nie ma sensu wyposażać pracownika w tablet, jeżeli nie zapewni mu się łączności z internetem. Biznesowy tablet Lenovo ThinkPad X1 Tablet wyposażony jest w moduły LTE-A, oferujące łączność z siecią z dowolnego miejsca.

Wybór konkretnego modelu urządzenia determinowany jest potrzebami użytkownika. Dzięki ofercie tabletów do biznesu oraz skierowanych do niego opcji firmy mogą zyskać narzędzie w pełni profesjonalne i wszechstronnie pomocne, pozwalające skutecznie realizować cele biznesowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik, [MK]

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Mobilny sprzęt usprawnia pracę