Mobius: do dołka na chińskiej giełdzie jeszcze daleko

opublikowano: 30-07-2018, 14:29

Dołek na giełdach rynków wschodzących pozostaje jeszcze daleko, szczególnie w Chinach, uważa Mark Mobius, partner i współzałożyciel Mobius Capital Partners.

W opinii legendarnego inwestora akcje na parkiecie w Szanghaju napotykają wiele przeszkód, w tym związanych z długiem, wpływem walorów spółek technologicznych i trwającego konfliktu handlowego ze Stanami Zjednoczonymi.

Mark Mobius
Zobacz więcej

Mark Mobius fot. Bloomberg

W przypadku rynków wschodzących istnieje spora szansa, że uda nam się odrobić straty po kolejnych spadkach, ale w przypadku Chin wiązać się to będzie z poważnym wyzwaniem i wieloma problemami – powiedział Mobius. Dodał, że „oczekiwano 30-proc. spadku, a obecnie na rynkach wschodzących mamy do czynienia z około 20 proc. przeceną, w zależności od tego, na który indeks się patrzy".

Mobius uważa, że Chiny mogą utrzymać swój dynamiczny rozwój ekonomiczny, uruchamiając inicjatywę infrastrukturalną tzw. One Belt One Road. "Jeden pas, jedna droga" oznacza, że jesteś w stanie wyeksportować wiele know-how, dużo technologii, dużo sprzętu itd., a tym samym pobudzić gospodarkę bez pomocy USA – wyjaśnia inwestor.

Podkreśla atrakcyjność Turcji, wskazując, że składa się na to osłabienie zarówno waluty, jak i tamtejszej giełdy. 

To wielka gospodarka, z wielkimi, dobrymi firmami – ocenia menedżer. Będą pewne zobowiązania, niektóre problemy posuwają się naprzód, ale myślę, że Turcja jest miejscem, w którym warto inwestować – podpowiada Mobius. 

Sugeruje też, by Bank Rezerw Indii faktycznie obniżył stopy procentowe, jeśli chce napędzać inwestycje. Uważa, że ich ewentualna podwyżka byłaby "kompletna pomyłką".

Inwestor każe również zwracać baczną uwagę na juana, wskazując, że Pekin może być kuszony, by użyć waluty jako broni w wojnie handlowej z USA.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu