Moc w kolorze krawata

opublikowano: 06-10-2014, 00:00

Portal telewizji BBC postanowił dowiedzieć się, co się kryje pod kolorem męskiego krawata.

Odpowiedzi udzielili: Eve Roth Lindsay, konsultantka ds. wizerunku z Hongkongu, Mark Woodman, analityk trendów i kolorysta z Maryland, oraz David Zyla z Nowego Jorku, autor książki „Colour Your Style”. Wyjaśnili, dlaczego na zebranie zarządu lepiej nie zakładać krawata czarnego, skąd ukłony i dystans, jeśli pod szyją mamy fiolet, i dlaczego najbezpieczniej wybrać niebieski.

FOT. GK

Czerwony

To kolor władzy. Nieprzypadkowo czerwone krawaty często zakładają politycy i wysocy rangą urzędnicy. „Jest w czerwieni coś, co zawsze podświadomie kojarzy nam się z siłą i z pasją” — mówi Mark Woodman. Znaczenie mają też jednak odcienie czerwieni: ciemny burgund pomoże zbudować zaufanie, zaś jaśniejsze odcienie oraz róże „będą oznaczać indywidualny styl i kreatywność”.

Fioletowy

Kolor powagi, dobrobytu i pewności siebie — lepiej od czerwonego sprawdzi się w sytuacjach, gdy chcemy odcisnąć na nowo poznanych trwałe pierwsze wrażenie.

Czarny

Nie na co dzień i nie na firmowe zebrania, dobry na eleganckie kolacje czy obiady. Podobną powagę ma kolor szary, który jednak nie oznacza tak radykalnych komunikatów.

Zielony

Może oznaczać przeróżne rzeczy: od „odrodzenia” po „pieniądze”. Dobór odpowiedniego odcienia może być trudny: zbyt jaskrawy za mocno przykuwa uwagę, ale stonowana jasna zieleń może ożywiać neutralną kolorystycznie koszulę.

Żółty

W wielu krajach oznacza pewność siebie. Mark Woodman uważa, że osoba w żółtym krawacie wydaje się „przystępniejsza”.

Niebieski

Najbezpieczniejszy do noszenia. Powszechnie używany w środowisku biznesowym. Kojarzy się z morzem lub niebem, więc działa uspokajająco i relaksująco. Jasny błękit będzie oznaczał „delikatność” i „introspektywność”, zaś grafitowy granat (tzw. navy blue) wzbudzi zaufanie przez skojarzenie z mundurem.

Odcienie ziemi

Brązowy, ziemisty, beżowy, złoty, łososiowy — te kolory dobrze działają w zawodach, w których ważne są relacje międzyludzkie: w sprzedaży, obsłudze klienta czy edukacji. „Trzeba zadbać, by brąz krawata był wyrazisty, zbyt jasny lub stonowany oznacza osobowość bezbarwną lub tępą” — radzi Eve Roth Lindsay. Należy też unikać zestawiania ziemistych kolorów z koszulami w podobnej tonacji. [AD]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane