Mocą umowną można gospodarować

Kamil Kosiński
28-08-2002, 00:00

Już niebawem system do analizy zużycia energii, firmy NMG uzyska nowe funkcjonalności. Tym samym stanie się jeszcze bardziej pomocny w redukowaniu kosztów zużycia energii elektrycznej.

Firma Network Media Group, produkująca system do analizy zużycia energii, testuje obecnie kolejne funkcjonalności tej aplikacji. Mają one zostać udostępnione użytkownikom już we wrześniu.

— Chodzi głównie o nowe, bardziej szczegółowe raporty. Mają one być tak przygotowane, aby osoby mniej biegłe w obsłudze komputera, mogły je oglądać zaraz po jego włączeniu — mówi Lech Detner, kierownik projektu w Network Media Group.

System przeznaczony jest dla użytkowników instytucjonalnych, którzy chcieliby lepiej analizować rozliczenia z zakładem energetycznym.

— Gospodarstwa domowe mają taryfę jednostrefową i według niej płacimy po prostu za zużytą energię. Rozliczenia odbiorców instytucjonalnych są jednak bardziej skomplikowane. Energia jest rozliczana w trzech strefach czasowych w ciągu dnia, a poza tym odbiorca płaci za tzw. moc umowną, której przekroczenie wiąże się z negatywnymi dla odbiorcy konsekwencjami finansowymi — tłumaczy Witold Szwagrun, dyrektor należącego do Agencji Rynku Energii wortalu Centrum Informacji o Rynku Energii (CIRE), który pośredniczy w dystrybucji systemu.

Podstawowymi zaletami systemu są możliwość optymalizacji zamawianej mocy umownej oraz dostosowanie zużycia energii w poszczególnych strefach czasowych do odpowiadającym im cenom zawartym w taryfie dostawcy energii.

— W przypadku zakładu przemysłowego można decydować o optymalnym z punktu widzenia cen energii, czasie pracy najbardziej energochłonnych urządzeń. Jednak i odbiorca nieprzemysłowy odniesie korzyści z tego rozwiązania. Mając dość małe możliwości zmiany własnej struktury zużycia energii może precyzyjnie dobrać taryfę do swoich potrzeb — wyjaśnia Witold Szwagrun.

Za korzystanie z systemu pobierany jest miesięczny abonament uzależniony od częstotliwości generowania statystyk.

W przypadku systemu skonfigurowanego z uwzględnieniem tygodniowego cyklu raportowania wynosi on 500 zł. Firma korzystająca z systemu odczytuje raporty przez specjalną, zabezpieczoną hasłem stronę internetową. Usługa świadczona jest bowiem w modelu ASP.

Dane z zamontowanego u klienta licznika są przekazywane na serwery NMG za pośrednictwem modemu. Warunkiem technicznym korzystania z usługi jest posiadanie licznika elektronicznego z wewnętrznym rejestrem pamięci oraz interfejsem komunikacyjnym. Jest to istotne, bo część odbiorców instytucjonalnych rozlicza się z zakładami energetycznymi według wskazań liczników indukcyjnych. Dla nich usługa nie jest dostępna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Mocą umowną można gospodarować