Mocne otwarcie roku

opublikowano: 19-05-2015, 00:00

Biura: Popyt i podaż rosną. Wciąż warunki dyktują najemcy

Z raportu firmy Colliers International wynika, że pierwszym kwartale 2015 r. podaż powierzchni biurowej na dziewięciu głównych rynkach w Polsce przekroczyła 7 mln mkw. Do użytku oddano ponad 143 tys. mkw. W budowie jest 1,2 mln mkw., z czego 673,3 tys. mkw. w Warszawie. W stolicach pozostałych regionów powstaje 570 tys. mkw., najwięcej w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. — Powstaje ponad milion mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, a więcej niż połowa przypada na stolicę — mówi Anna Młyniec, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych i reprezentacji najemcy JLL.

W I kwartale 2015 r. w największych miastach poza Warszawą oddano do użytku więcej powierzchni biurowej niż w stolicy — mówi Mateusz Polkowski, dyrektor w dziale badań rynku i doradztwa JLL.
Zobacz więcej

STOLICA PRZEŚCIGNIĘTA:

W I kwartale 2015 r. w największych miastach poza Warszawą oddano do użytku więcej powierzchni biurowej niż w stolicy — mówi Mateusz Polkowski, dyrektor w dziale badań rynku i doradztwa JLL. Marek Wiśniewski

Najważniejszy rynek

W Warszawie wzrosła podaż i liczba transakcji najmu, ale stawki czynszu wynosiły tyle co na końcu 2014 r. Spadek współczynnika pustostanów był minimalny. Deweloperzy zastanawiają się nad ograniczeniem rozmachu w już przesyconej biurami stolicy. — Wielu wstrzymało się z rozpoczynaniem budów, obserwując imponującą podaż w Warszawie. W kolejnych kwartałach inwestycje rozpoczną prawdopodobnie tylko ci, którzy mają kluczowego klienta dla swoich inwestycji, bo jego znalezienie nie będzie łatwe — uważa Magdalena Czempińska, dyrektor w dziale badania rynku Knight Frank.

Zdaniem analityków, mimo że wartość umów podpisanych w stołecznych biurowcachw I kwartale (168 tys. mkw.) i tzw. absorpcja netto, czyli nowa powierzchnia, która znalazła najemców (55 tys. mkw.), wskazują na ożywienie, to i tak wchłonięcie całej powierzchni biurowej w Warszawie zajmie sporo czasu. To oznacza korzyści dla najemców.

— Coraz większego znaczenia nabiera elastyczność deweloperów w negocjacjach warunków najmu, których skutkiem może być obniżenie wywoławczych stawek czynszu nawet o 20-30 proc. — twierdzi Magdalena Czempińska.

Analiza ostatnich transakcji najmu na rynku biurowym dowodzi, że w Warszawie największe zapotrzebowanie przypada na sektory: usługowy, bankowy, finansowy i ubezpieczeniowy.

— Największe umowy najmu w stolicy w ostatnich miesiącach podpisały: PZU, DNB, HSBC, Volkswagen Bank Polska. Aktywne są też firmy z branży IT, czego przykładem są transakcje HP i Sygnity — wymienia Marek Ciunowicz, dyrektor regionalny, kierujący działem reprezentacji najemcy Knight Frank. Przeciętny czynsz w Warszawie wahał się od 11 do 24 euro za 1 mkw. miesięcznie.

— Mimo mało imponującego wyniku wypracowanego w pierwszych trzech miesiącach tego roku warszawski rynek biurowy cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów, a negocjowane umowy wskazują, że druga połowa roku może obfitować w zakończenia wielu ciekawych transakcji — podkreśla Marta Gorońska, analityk finansowy w dziale rynków kapitałowych Knight Frank.

Nadrabianie zaległości

Po rekordowym 2014 r. stolice regionów nie zwalniają tempa, na co wskazuje wysoki popyt — 132 tys. mkw. w I kwartale. Najwięcej (32,4 tys. mkw.) wynajęto w Krakowie, w Katowicach (27,8 tys. mkw.) i Wrocławiu (23,4 tys. mkw.). Do największych transakcji należały: odnowienie umowy przez nieujawnionego najemcę w Krakowie (10,5 tys. mkw.), nowa umowa PKP Cargo (7,6 tys. mkw. w A4 Business Park II w Katowicach) i transakcja przednajmu Capgemini (5,6 tys. mkw. w Silesia Business Park B w Katowicach).

— W największych miastach buduje się prawie 640 tys. mkw. biur. Liderami są Wrocław, Kraków i Trójmiasto. Przy tym Wrocław i Trójmiasto mają najwyższe współczynniki wynajęcia, odpowiednio: 35 i 28proc. Rynek biurowy w największych aglomeracjach poza Warszawą może w tym roku urosnąć o 467 tys. mkw. — przewiduje Mateusz Polkowski, dyrektor w dziale badań rynku i doradztwa JLL.

Największe budowy zakończone w I kwartale poza stolicą to: I faza Business Garden Poznań (40,6 tys. mkw.), Bonarka for Business E w Krakowie i II faza A4 Business Park w Katowicach. Najwięcej powierzchni biurowej oddano w Poznaniu. Wskaźnik pustostanów na tych rynkach (z wyjątkiem Poznania) nie zmienił się lub nieco spadł. Najniższy współczynnik jest w Krakowie (6,2 proc.), a najwyższy w Poznaniu (23,3 proc.). Średnie czynsze w stolicach regionów są najniższe w Lublinie (11-12 EUR/mkw. miesięcznie), a najwyższe w Poznaniu (14 — 15 EUR/mkw.).

— Duża aktywność deweloperska doprowadzi do znacznego wzrostu podaży w kolejnych kwartałach, co przyczyni się do wzrostu wskaźnika powierzchni niewynajętej na niektórych rynkach — podsumowuje Mateusz Polkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu