Mocne uderzenie złotego

XTB
opublikowano: 04-02-2008, 10:07

Złoty rozpoczął tydzień od mocnego uderzenia, jakim był test kilkuletnich rekordów w relacji do dolara i euro. To zachowanie jest zbieżne z zachowaniem innych walut regionu.

O godzinie 10-tej, po spadku o 1,8 grosza w stosunku do piątkowego zamknięcia, kurs USD/PLN testował poziom 2,4028 zł. Kurs EUR/PLN testował natomiast poziom 3,5628 zł, tracąc 2,3 grosza. Pary te spadły dziś do odpowiednio 2,3973  zł i 3,5555 zł, co oznacza, że dolar był najtańszy od sierpnia 1995 roku, a euro do stycznia 2002.

W poniedziałek mocno spadają nie tylko notowania obu wymienionych par, ale również CHF/PLN i GBP/PLN, testując o godzinie 10-tej odpowiednio poziomy 2,2061 zł (-1,6 gr) i 4,7451 zł (-1,2 gr). Duży potencjał spadkowy ma zwłaszcza funt. Negatywnie na jego notowaniach powinny się odbijać oczekiwanie na prawdopodobną obniżkę stóp procentowych przez Bank Anglii w najbliższy czwartek. Rynek prognozuje, że bank obetnie stopy o 25 punktów bazowych, sprowadzając stopę główną do poziomu 5,25 proc., żeby w ten sposób wesprzeć brytyjską gospodarkę.
W dniu dzisiejszym, ale również i w dniach następnych, notowania złotego powinny być wypadkową sytuacji na rynkach akcji oraz notowań EUR/USD. Jest prawdopodobne, że będzie to udany tydzień na giełdach, co automatycznie będzie się przekładało na wzrost apetytu na ryzyko, a więc premiowało złotego i inne waluty regionu.
Niewiadomą pozostaje natomiast zachowanie eurodolara. Problemy ze sforsowaniem okolic 1,49 dolara, jakie ujawniły się w poprzednim tygodniu, mogą stanowić wstęp do silniejszej przeceny. Jej celem mogą być okolice 1,43 dolara. Realizacja tego scenariusza oznaczałaby, że najbliższe dni przyniosą w najlepszym razie stabilizację lub lekki spadek notowań EUR/PLN, przy jednoczesnym zdecydowanym wzroście USD/PLN.
Każdy inny scenariusz dla EUR/USD będzie oznaczało nowe kilkuletnie rekordy notowań EUR/PLN i USD/PLN, do który ma szanse również dołączyć GBP/PLN.
   
Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane