Mocne wzrosty w Azji

WST
opublikowano: 08-03-2010, 07:49

Nowy tydzień na większości azjatyckich giełdach rozpoczął się udanie dla inwestorów. Indeksy na niektórych parkietach wspięły się na sześciotygodniowe maksima.

Wzrost notowań dolara i euro względem lokalnych walut zmniejszył obawy o przyszłe wyniki dalekowschodnich eksporterów. Koszt zabezpieczenia azjatyckich obligacji przed ryzykiem niewykupienia obniżył się do najniższego poziomu od siedmiu tygodni. Zwyżkę na tamtejszych giełdach wsparło też weekendowe wystąpienie prezydenta Francji, który stwierdził, że strefa euro jest gotowa do pomocy Grecji.

Tokijski indeks Nikkei na finiszu sesji zyskiwał 2,09 proc. Mocne wzrosty notowano także na parkietach w Hongkongu, Seulu i na Tajwanie.

Dzięki zwyżce cen surowców (w tym miedzi i ropy) wzięciem wśród handlujących cieszyły się papiery czołowych koncernów górniczo-paliwowych. Grubo ponad 2 proc. zyskiwały na wartości papiery BHP Billiton, największej na świecie spółki wydobywczej.

Na japońskiej giełdzie dobry dzień miały spółki realizujące gros sprzedaży na globalnych rynkach. Blisko 4 proc. drożały akcje Sony, jednego z głównych graczy w segmencie producentów elektroniki użytkowej. Portfele powiększane były też o udziały Nissan Motor, który ponad 30 proc. przychodów realizuje w Północnej Ameryce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Mocne wzrosty w Azji