Czytasz dzięki

Mocny wzrost rentowności włoskich obligacji

opublikowano: 05-05-2020, 15:27

Wtorek przynosi znaczący wzrost rentowności włoskich obligacji. Tanieją one najmocniej spośród konkurencyjnych papierów w strefie euro. Wszystko przez wyrok niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, który zarzucił Europejskiemu Bankowi Centralnemu brak uzasadnienie dla skupu obligacji.

Rentowność włoskich 10-letnich obligacji wzrosła aż o 17 pkt bazowych, w efekcie czego spread (określany jako wskaźnik ryzyka) w stosunku do benchmarkowych niemieckich odpowiedników tzw. bundów, wzrósł do 250 pb. 

Zobacz więcej

Włochy, flaga Colosseum

ARC

Niemieccy sędziowie dali EBC trzy miesiące na dowiedzenie sensowności i konieczności programu zakupów obligacji z sektora publicznego (PSPP) o wartości 2,7 bln euro (2,95 bln USD). W orzeczeniu stwierdzono, że niektóre części luzowania ilościowego wdrażanego przez EBC nie są poparte traktatami Unii Europejskiej. EBC rozpoczął program w sektorze publicznym w 2015 r. w celu zakupu aktywów na rynku wtórnym.

EBC uruchomił także Pandemiczny program awaryjnego zakupu (PEPP) w celu przeciwdziałania skutkom epidemii koronawirusa. Ma on wartość 750 mld EUR, i ma zakończyć się z upływem bieżącego roku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane